A szakértő kijelentette: az eddigi - anatómiai-morfológiai, külalaki, a kor és a nem meghatározására - irányuló vizsgálatok eredményei arra utalnak, hogy a cár két gyermekének - Mária nagyhercegnőnek és Sándor trónörökösnek - eddig fel nem lelt földi maradványairól van szó, de a bizonyossághoz feltétlenül további vizsgálatokra van szükség.
A szverdlovszki intézet vezetője, Nyikolaj Nyevolin elmondta: októberben alakul majd meg az az orosz és külföldi szakértőkből álló bizottság, amely a genetikai vizsgálatokat végzi el.
II. Miklós cár 1917. március 2-án (az orosz ortodox naptár szerint 15-én) lemondott trónjáról fivére javára. A lemondott cárt március 8-án az Ideiglenes Kormány utasítására letartóztatták és Carszkoje Szelóba, majd a bolsevik hatalomátvétel után, 1918. áprilisának végén az urali Jekatyerinburgba szállították.
1918. július 16-ról 17-re virradó éjszaka az Ipatyev-ház alagsorában gépfegyvertüzet zúdítottak II. Miklós cárra, feleségére, lányaikra - Anasztáziára, Tatjánára és Olgára -, azok nevelőnőjére, a család orvosára, szakácsára és lakájára. A 9 elégetett és savval leöntött holttest maradványait 1991-ben találták meg. A cári család tagjait - többek között a Romanovokkal rokonságban álló Fülöp edinburghi herceg DNS-mintáinak segítségével - azonosították. A cárt 1998-ban temették újra a szentpétervári Péter Pál erődben, a cári család tagjainak hagyományos temetkezési helyén.
Mária nagyhercegnő és Sándor trónörökös maradványait idén nyáron találták meg, amikor a kivégzés irányítójának többek által hamisnak tartott naplója alapján keresték azokat.
Közben a magát a Romanov-ház fejének nevező Mária nagyhercegnő pert indított a cár és családja rehabilitálása érdekében, de a keresetet éppen a napokban újra elutasította az ügyészség azzal, hogy az uralkodó család köztörvényes bűncselekmény áldozata lett. A nagyhercegnő pénteken közölte az Interfax hírügynökséggel, hogy az ügyészség döntését törvénybe ütközőnek tekinti.
Érhetetlennek mondta, hogy miért nem kezelik a hivatalosan a szovjet hatalom foglyainak minősített család sorsát represszióként, és jelezte, hogy folytatni kívánja a pert.