A Népmese Napja központi programjának otthont adó salgótarjáni Balassi Bálint Megyei Könyvtár és Közművelődési Intézet igazgatója, Bódi Györgyné a Független Hírügynökségnek elmondta: azt szeretnék elérni, hogy az óvónők és a tanítók, valamint a szülők segítségével egyre több gyerek járjon könyvtárba, s ne csak nézzék, de olvassák is a meséket a fiatalok.
A salgótarjáni könyvtárban pénteken délelőtt a népmesékről olvasásszociológusok és irodalomtörténészek tartanak majd előadásokat.
Délután pedig mesemondóké lesz a főszerep: óvodások mondanak és játszanak mesét, a palóc meséket például a füleki kéttannyelvű gimnázium diákjaitól lehet majd hallani.
Könyvvel és könyv nélkül is mesélni fognak, s lesznek zenés mesék is, amihez helyi tekerősök, furulyások adnak muzsikakíséretet Salgótarjánban.
A Népmese Napját országszerte ünneplik pénteken, a Magyar Olvasási Társaság felhívásához ugyanis több mint százötven intézmény csatlakozott. Azt kérték, hogy a szervezők elevenítsék fel a mesemondás ősi művészetét, hallgassák meg egymás legkedvesebb meséit, emlékezzenek meg mesemondóinkról, mesegyűjtőinkről, és a mesékbe szőtt bölcsesség máig érvényes üzeneteiről, arról a mindennapjainkban is használható tudásról, ami minden népmese sajátja.
A Népmese Napján arra kérte a Magyar Olvasási Társaság az intézmények vezetőit, tegyék lehetővé, hogy ezen a napon minden gyerek legalább egy népmesét tarisznyájába vagy az iskolatáskájába tehessen. "Okulásul, vigasztalásul vagy egyszerűen csak örömforrásként, hiszen egy megfelelő pillanatban megkapott mese olykor egész életünkre kihathat" - tette hozzá Bódi Györgyné.