Bízom benne, hogy minden tagország aláírja majd a reformszerződést október 18-án, egyetlen eggyel kapcsolatban vannak kétségeim, ez pedig Lengyelország - mondta a távirati irodának Poul Nyrup Rasmussen.
A politikus szerint egyelőre nem lehet tudni, hogy mi történik majd a lengyel választási kampányban, az országban ugyanis október 21-én tartanak előrehozott választásokat.
Akkor oldható meg a probléma, ha a lengyel kormány rugalmas lesz, és felismeri a kérdés fontosságát, csak úgy tudják a tagállamok meggyőzni Lengyelországot, ahogy azt tették korábban Berlinben - fűzte hozzá a politikus.
A szocialista vezető úgy vélte: Gordon Brown brit kormányfő is eltökélt abban, hogy országa elfogadja a megállapodást.
Az MTI kérdésére a politikus hangsúlyozta: a megállapodás mandátuma olyan erős lesz, mint bármilyen más szerződésé, mivel minden nemzeti parlament ratifikálja majd. Ezt követően az Európai Unió több kérdésben tud hatékonyabban fellépni, mint korábban, akár a klímaváltozásról, akár a közel-keleti helyzetről legyen szó.
A reformszerződés tartalmában júniusban állapodtak meg a tagállamok, és az unió soros, portugál elnökségének reményei szerint az október 18-19-i lisszaboni EU-csúcsértekezleten el is lehet majd fogadni a dokumentumot. A szakértői szintű szövegezési munkák során felmerült értelmezési vitákat politikai szinten kell addig elsimítani.
Így például egyelőre nem világos, hogy miként szerepeltetik majd a reformszerződésben az alapjogok chartáját, amellyel kapcsolatban a briteknek fenntartásaik vannak. Azt sem tudni még, a lengyel kormány enged-e azon követeléséből, hogy ne csak a függelékben, hanem fajsúlyosabb helyen utaljanak egyes közös határozatok kisebbség általi megvétózásának lehetőségére.
Lengyelországban a lisszaboni csúcs után néhány nappal tartanak parlamenti választásokat, és egyes uniós tisztségviselők szerint félő, hogy a lengyelek ezért "keménykedni" fognak.