2024. november 22. - Cecília

Film készült a mártírról

Csütörtöktől vetítik a mozikban az 1956-ban mártírhalált halt forradalmár költő, Gérecz Attila sorsát bemutató Csendkút című filmet, Pozsgai Zsolt alkotását - tájékoztatta a forgalmazó az MTI-t hétfőn.
2007. október 1. hétfő 18:02 - Hírextra

A HungaroTop közlése szerint a Csendkút börtönben játszódó jeleneteit a váci fegyházban forgatták.
A film díszbemutatóját szerdán Budapesten tartják az Uránia Nemzeti Filmszínházban, ahol a film szereplői - Hayth Zoltán, Kara Tünde, Kubik Anna, Dörner György, Sinkó László, Őze Áron - mellett jelent lesz Pozsgai Zsolt forgatókönyvíró, rendező, valamint Lukács Lóránt operatőr - tudatta a forgalmazó.

Az MTI-hez eljuttatott írásos összegzés szerint a filmben Gérecz Attila a börtönben olyan népi írók közé kerül, akik a költészetbe kapaszkodva próbálják meg túlélni megpróbáltatásaikat. Tőlük tanulva kezd el lassan maga is írni, majd fordítani. Időközben menyasszonya elhagyja, és ez a csalódás még inkább arra ösztönzi, hogy problémáit a költészet eszközeivel dolgozza fel.

A fiatal férfi nem törődik bele sorsába, több alkalommal is megszökik: titokban meglátogatja anyját, felkeresi volt menyasszonyát is, aki nem várta vissza őt. Gérecz Attila vakon bízik a nőben, segítséget kér tőle. Margit azonban elárulja, így újra fogházba kerül.

A börtönben találkozik a valódi nagy szerelemmel, Klárival. Kapcsolatuk feledteti a benti megaláztatásokat és borzalmakat. Eközben a kinti életben megindul a változás, készülődik a forradalom. Mikor a rabokat kiszabadítják, Attila is szabad lesz, szerelmével együtt pedig bekapcsolódik a forradalomba. A halálos lövések az utcán érik - olvasható a közleményben.
Gérecz Attila 1929-ben született Dunakeszin. Hadapród iskolás múltja miatt nem kerülhetett egyetemre, de válogatott öttusázóvá küzdötte fel magát. A hatalommal már 19 éves korában összeütközésbe került: baráti körének tagjaival együtt összeesküvés címén letartóztatták, őt 15 évre ítélték, három társát felakasztották. A börtönévek sem törték meg. Az ott írt, és a Füveskert antológiában megjelent verseit németre, olaszra, angolra, spanyolra, oroszra, valamint portugálra is lefordították.

A váci börtönből 1954-ben megszökött, de elfogták, majd Márianosztrára hurcolták. 1956 októberének végén a forradalmárok kiszabadították. Részt vett a budapesti utcai harcokban, 1956. november 7-én szovjet golyósorozat vetett véget életének. 2000-ben a Balassi Bálint Baráti Körtől posztumusz kitüntetést, Balassi Bálint-emlékkardot kapott

Forrás: MTI
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Legfrissebb hírek
Legolvasottabb hírek
Legfrissebb írásaink
Legolvasottabb írásaink
Szavazás Kultúra témában
Szeret színdarabokat látogatni?
Rajongok a színházért!
Amennyiben időm és pénztárcám engedi, igazán örömmel teszem!
Évente egyszer-egyszer megesik
Évek óta nem voltam színházban, de szeretnék eljutni
Évek óta nem voltam színházban és nem is érdekel a dolog
Soha nem voltam színházban és nem is érdekel a dolog
ÁLLÍTSA BE A DÁTUMOT ÉS MEGTUDJA MI TÖRTÉNT AZNAP A VILÁGBAN
A HírExtra különleges időgépével nem csupán egyetlen hírre, de az adott nap teljes híranyagára rátalálhat, az oldal fennállása óta.
Dátum: - - Idő: -
FOTÓTÁR
Felkapcsolták a margitszigeti futókör LED-világítását