Az iparűzési adó kapcsán vitába keveredett Jauernik István és Keller László (MSZP), mivel az előbbi annak korlátozását javasolta, álláspontja szerint így is túl nagy a különbség a jobb helyzetű és a halmozottan hátrányos települések között, az iparűzési adóból származó bevétel tekintetében.
Keller László ezzel szemben úgy vélte, hogy így is sokat, mintegy évi 117 milliárd forintot költ a költségvetés az említett különbségek kiegyenlítésére, de ha korlátoznák az iparűzési adót, akkor nem jutna pénz a fejlesztésekre a településeken. Példaként hozta fel Törökbálintot, ahol polgármester, és ahol egyre növekszik az iparűzési adóból származó bevétel.
Varga Mihály (Fidesz) emlékeztetett: a Gyurcsány-kormány 2006-ban, az országgyűlési választások előtt egy ötéves programot fogadott el, amely kiiktatta volna 2008. január 1-jétől az iparűzési adót, de utána azt mondta, hogy "sajnáljuk", és visszavonta. Varga Mihály szerint annak, aki nem érez szolidaritást a halmozottan hátrányos helyzetű településekkel, nincs helye a parlamentben.
Keller László úgy értékelte, hogy nem a képviselők, hanem a választók döntik el azt, hogy ki kerül a törvényhozásba.
Babák Mihály (Fidesz) szerint jelenleg szükségük van az iparűzési adóra az önkormányzatoknak, mivel nem várhatnak központi támogatást a fejlesztésekhez.
Gőgös Zoltán földművelésügyi és vidékfejlesztési államtitkár azt mondta: az Európai Bíróság határozata tükrében döntöttek úgy, hogy a jelenlegi fázisban az önkormányzatok is jobban járnak, ha nem váltja ki más adónem az iparűzési adót.