A budapesti osztrák, bolgár, dán, észt, finn, lengyel, brit, német, olasz, portugál, román és szlovák kulturális intézet igazgatói látták el kézjegyükkel azt a dokumentumot, amellyel létrehozták az Európában működő kulturális intézetek hálózatának magyarországi tagszervezetét.
A EUNIC (European Union National Institutes for Culture) célja az, hogy az egyes országokban működő külföldi kulturális intézetek összefogásával erősítse a kulturális sokszínűséget, a nemzetközi párbeszédet és az Európán kívüli országokkal való együttműködést.
A magyarországi EUNIC-csoport rendszeres, közös rendezvényekkel járul majd hozzá e célok megvalósításához.
A budapesti szervezethez, amely szorosan együttműködik a magyarországi uniós intézményekkel, minden olyan ország helyi kulturális intézete csatlakozhat, amely tagja az EU-nak, de a tagszervezet bevonhatja programjaiba az Európán kívüli országok kulturális intézményeit is.
A budapesti külföldi kulturális intézetek között eddig is volt együttműködés: vezetőik évente háromszor-négyszer tanácskoztak, mindig az unió soros elnökségét betöltő ország kulturális külképviseletén.
Bogyay Katalin, az Oktatási és Kulturális Minisztérium nemzetközi kapcsolatokért felelős szakállamtitkára az intézetvezetők januári tanácskozásán vetette fel, hogy a találkozó résztvevői megalakíthatnák az Európában működő kulturális intézetek hálózatának magyarországi szervezetét.