Az eredeti vezérhím idős kora miatt tavaly elpusztult, s az új tenyészhím, Maboa a Hamburgi Állatkertből érkezett Budapestre tavaly novemberben. A nyolcéves állat kevéssel érkezése után már párzott is a három Budapesten élő nősténnyel, így idén nyár végén mindháromnak kölyke született - tudatta az MTI-vel Hanga Zoltán, az Állatkert szóvivője.
A kölykök egyelőre csak néhány lépésre merészkednek anyjuk mellől, s többnyire a bundájába csimpaszkodnak.
A mandrillok Kamerun, Kongó, Egyenlítői Guinea és Gabon erdőségeiben élnek. A nőstények általában 12, a hímek 25 kilogramm súlyúak. Feltűnő jellegzetességük a színes pofa, valamint az orrtájéki barázdák; e sajátosságok a domináns hímeken figyelhetőek meg a legjobban.
A mandrillok kisebb-nagyobb csapatokban élnek, amelyeket rendszerint egy erős és tapasztalt hím vezet. A nőstények hathónapos vemhességi idő elteltével általában egy utódot hoznak világra. Életkoruk az állatkertekben - ahol jelentősen tovább élnek, mint a vadonban - akár negyven év is lehet.
A Nemzetközi Természetvédelmi Unió (IUCN) vörös listájának minősítése szerint a faj természetvédelmi helyzete kétséges.
A világ állatkertjei közül 91-ben tartanak mandrillokat, összesen mintegy ötszázat.
A Fővárosi Állat- és Növénykertben a mandrillok tartása több mint száz évre tekint vissza, amit az is jelez, hogy az 1912-ben épített főbejárat oldalszárnyait is egy-egy mandrill kőszobra díszíti.