Az MDF elnöke vasárnap nyílt levélben fogalmazta meg kifogásait a javaslatot kezdeményező Magyar Bálintnak. A parlamenti pártok többsége egyébként egyetértett azzal, hogy több nő kerüljön be a parlamentbe és a mindenkori kormányba.
Dávid Ibolya szerint egy kötelező női kvóta azt sugallná, mintha a hölgyek segítség nélkül nem lennének képesek pozícióba kerülni a közéletben. Dávid Ibolya úgy véli, ha kvótát kérnek bármilyen csoportra, ott felélénkülnek a kiközösítő hangok is. Hozzátette, hogy nagyon meglepi, hogy éppen az SZDSZ állt elő ezzel a szavazói szinten népszerű, ugyanakkor egyenlősítőnek tűnő, erőteljesen baloldali értékrendű javaslattal.
Mindezt azonban mélyebb elemzés nélkül tették - írta Dávid Ibolya. Úgy gondolja, meg kellene vizsgálni egyebek között azt, hogy valóban ennek a szabálynak a hiánya gátolja meg a nőket az aktív közéleti szerepvállalásban. A pártelnök tart attól, hogy az érdekképviseleti vitákban egyfajta dominó-elv érvényesül majd, és lesz esetleg munkás-, nyugdíjas, vidéki és cigánykvóta is.
Dávid Ibolya szerint az országgyűlési mandátumok kiosztása csakis a szabad és egyenlő verseny biztosításával képzelhető el. A mesterséges keretek kialakításával a demokratikus alapelvek is sérülhetnek.
Magyar Bálint és Sándor Klára szabad demokrata politikusok nyújtották be törvényjavaslatukat a női kvótáról. Eszerint a pártok a jövőben úgy állítanák össze a választási listáikat, hogy azokon fele-fele arányban szerepelnének nők és férfiak.