Az Egy varázslatos különc - Friedensreich Hundertwasser művészete című kiállítást kedden mutatták be a sajtó képviselőinek.
Friedensreich Hundertwasser (1928-2000) gazdag alkotói fantáziája a festészet, a grafika, az iparművészet és az építészet területén egyaránt megmutatkozott, ennek a gazdag életműnek a teljes bemutatására törekszik a múzeum legújabb kiállítása - mondta el az épülő tárlaton Baán László, a múzeum főigazgatója.
Közlése szerint az egymilliárd forintra biztosított kiállításon a művész hagyatékát gondozó KunstHausWien gyűjteményéből válogatott több mint száz alkotást láthatja a közönség.
A gazdag anyagban összesen 36 festmény, 50 grafika és 3 kárpit szerepel. Különteremben mutatják be a művész építészeti munkásságát - mondta el Baán László.
Mint hozzátette, a válogatással egy olyan művész életművéről szeretnének átfogó képet nyújtani, aki nemcsak művészetével, hanem filozófiájával, gondolkodásmódjával és különc életmódjával is felhívta magára a figyelmet, hiszen az emberi jogok, a világbéke és a környezetvédelem elszánt harcosa is volt. Például annyira elkötelezett volt a környezetvédelem mellett, hogy még a festékeit is ő készítette.
A főigazgató kiemelte: ezt vették figyelembe a kiállítás installációjánál, amely Hundertwasser organikus, természethez közeli látásmódját tükrözi. Alkotásait rusztikus, rozsdásnak tűnő fémfalakon helyezték el a Szépművészeti Múzeumban.
A kiállított legkorábbi képe egy bécsi utcarészletet ábrázol, ezt Hundertwasser 15 éves korában készítette. A legkésőbbi alkotás egy Vincent van Gogh tiszteletére készített munka, amelyet halála előtt egy évvel festett. A festmény még nem szerepelt időszaki kiállításon - mondta el Bodor Katalin, a kiállítás kurátora.
Az egyedi szín és formavilágú alkotások mellett Hundertwasser három nagyméretű falikárpitja is látható, amelyek mexikói szövők műhelyeiben készültek. Emellett japán felkérésre készített papírsárkány-sorozata is szerepel az anyagban.
Bodor Katalin elmondása szerint a sokoldalú alkotó Magyarországon leginkább építészetéről ismert, pedig saját magát mindig képzőművészként aposztrofálta, ezért úgy szervezték a kiállítást, hogy a képzőművészeti munkássága kapott nagyobb hangsúlyt. Építészeti terveit csak fotókon mutatják be egy különteremben, ahol kiállítják az általa tervezett környezettudatos biovécét is, valamint a látogatók megtekinthetik azt a filmet, amelyben Hundertwasser maga beszél munkásságáról.
Az alkotó műveit január közepéig tekinthetik meg a látogatók a Szépművészeti Múzeumban.