A tüntetés az MTI tudósítójának becslései alapján félezer, a szervezők szerint 1.000-1.500 résztvevője transzparensekkel vonult a belvároshoz közeli Vértanúk útjára, kinyilvánítva: nem akar radart a baranyai megyeszékhelyhez közeli hegy csúcsára. Sőt, elleneznek minden, a világban zajló háborút, katonai konfliktust.
Vicze Csilla, a CMM szóvivője újságíróknak elmondta, a Fővárosi Bíróság még nem határozott arról, hogy magánszemélyeknek a nyáron benyújtott indítványaira felfüggeszti-e a Honvédelmi Minisztériumnak a radartelepítéséről szóló másodfokú építési engedélyének végrehajtását, és kötelezi-e a tárcát új eljárás lefolytatására az ügyben.
Annyi változás történt, hogy a bíróság a napokban egyesítette az ügyeket. Reméljük, még idén dönt a végrehajtás felfüggesztéséről is - tette hozzá.
A szóvivő szólt arról is, hogy Horváth Ágnes egészségügyi miniszter a közelmúltban levelet küldött nekik, melyben pánikkeltésnek minősítette tevékenységüket. Vicze Csilla úgy vélte: erről szó sincs, a szaktárca vezetője tájékozatlan a tervezet lokátor és várható hatásai kérdésében.
Gyurcsány Ferenc miniszterelnök 2005 novemberében jelentette be, hogy a kormány a Pécs melletti Tubesre javasolja telepíteni az eredetileg Zengőre tervezett radart, amelynek felépítése a civilek ellenállása miatt korábban meghiúsult.
Pécsi civil szervezetek tavaly szeptemberben aláírásgyűjtésbe kezdtek egy Tubessel kapcsolatos népszavazás kiírásáért. Az idén márciusban megtartott referendum érvénytelen lett, ugyanakkor a szavazók többsége elutasította a radar építését.
A kormány ezt követően úgy döntött: a Tubesen épül meg a lokátor.