A Szent István Művelődési Házban immár hetedszer megrendezett, háromnapos programsorozatra a Kárpát-medencéből érkeztek a magyar nyelvű irodalom művelői: írók, költők, publicisták, kiadók.
A résztvevőket Kovács Péter Barnabás, a székesfehérvári önkormányzat tanácsnoka köszöntötte, majd Vasy Géza, a Magyar Írószövetség elnöke mondta el gondolatait az egységes magyar irodalomról.
Emlékeztetett arra, hogy 1990-től - amikor "ledőltek az állampolgársági gátak", s lehetővé vált a kortárs irodalom művelőinek fizikai és szellemi közeledése, a határokon túl élők is tagjai lehetnek a Magyar Írószövetségnek.
Gondként említette, hogy napjainkban kissé háttérbe szorul a kortárs irodalom iránti érdeklődés, kevesebb a költségvetési támogatás, kevés még a szponzor, s a tömegtájékoztatás sem foglalkozik eléggé az alkotók és alkotások bemutatásával.
A Magyar Írószövetség elnöke aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy "közös kincsünk," az anyanyelv "törmelékesedik", s a szaknyelvben és a tudományos nyelvezetben hódít az idegen, főként az angol nyelv.
Vasy Géza, tágabban értelmezve a magyar nyelvű irodalom fogalmát, úgy fogalmazott, hogy egységes magyar irodalom van, amelynek mindenütt, ahol magyar ajkúak élnek, vannak művelői és olvasói.
A határon túli irodalom napjai keretében húsznál több előadás hangzott, illetve hangzik el.
Mint Bobory Zoltán, a rendezvény egyik szervezője az MTI-nek elmondta, a programsorozattal a határon túli magyar irodalom megismertetése, népszerűsítése, a határon kívül rekedt íróközösségek, műhelyek bemutatása, s a velük való kapcsolat tartása, illetve felvétele a cél.