A tárlat szeptember közepén nyílt meg, a közgyűjtemény fennállásának fél évszázados jubileuma alkalmából. A bemutatott értékeket a hazai közgyűjtemények kölcsönözték saját kollekciójukból a tárlat idejére. Ezzel tulajdonképpen megajándékozták a bányászati múzeum közönségét - mutatott rá az igazgató.
A kiállításon a látogatók elé tárnak több száz éves mérőműszereket az olajipari, a néprajzi és a műszaki múzeum gyűjteményéből. Az Iparművészeti Múzeum jóvoltából a beszercebányai bányászat XVIII. századi, páratlan ötvösemlékeiből, az úgynevezett úrvölgyi edényekből is különleges válogatást láthatnak a bányászat iránt érdeklődők.
Ritkaságnak számítanak a bemutatott türelemüvegek és az ötvöstárgyak. Ez utóbbiakat a Magyar Nemzeti Múzeum kölcsönözte Sopronnak.
A tárgyi emlékeket képzőművészeti alkotások egészítik ki. Ezek közül a legismertebb Csontváry Kosztka Tivadar Selmecbánya című festménye. Egy magángyűjtő jóvoltából Mácsai István: Kincsesi majálisának viszonylag kisméretű változatát is megtekinthetik a tárlatlátogatók.
Noha időszaki kiállításról van szó, a diákok számára ingyenes belépést biztosítunk, mert fontosnak tartjuk, hogy a fiatal generáció betekintést kapjon a bányászat történetébe - tette hozzá az igazgató.
A január közepéig látogatható tárlat a Nemzeti Kulturális Alap támogatásával és szakmai vállalkozások segítségével jött létre.