"Az senki számára sem újdonság, hogy ha egy állatfaj veszélybe kerül, az állatkertek összefognak és tenyészprogramot indítanak a faj megmentésére, majd visszatelepítésére" - mondta az egyetemi füvészkertet is irányító szakember a témában rendezett konferencia megnyitója előtt .
Hangsúlyozta: a növényfajok megőrzésében ilyen esetben a botanikus kerteké a főszerep, hiszen ott van szakértelem, terület és elszánás a munka elvégzésére.
Példaként említette, hogy a szegedi füvészkertben - a Kiskunsági Nemzeti Parkkal együttműködve - egy csak Magyarországon őshonos faj, a tartós szegfű felszaporítására és az élőhelyre történő visszatelepítésére indult program.
A folyamat 2011-ig tart, de az első kísérleti kitelepítések már most ősszel megtörténtek - tette hozzá.
Megemlítette, hogy a szaporítás mellett a szegedi egyetem kutatói vizsgálják a növény természetes reprodukcióját, környezeti igényeit is.
A több mint harminc intézményt tömörítő Magyar Arborétumok és Botanikus Kertek Szövetsége keresi az együttműködési lehetőségeket a nemzeti parkokkal és minden más szervezettel, amelyek részt tudnak vállalni a növényi sokféleség megőrzésében - jegyezte meg a szakember.