A cél az, hogy a fogyatékkal élők a képességeiknek, készségeiknek legmegfelelőbb foglalkoztatási formában és munkakörben dolgozzanak, helyezkedjenek el a nyílt munkaerőpiacon, amely hozzájárulhat a társadalmi integrációjukhoz úgy, hogy akár az intézményt is elhagyhatják - emelte ki a konferenciát szervező Fogyatékos Személyek Esélyegyenlőségéért Közalapítvány programmenedzsere az MTI-nek.
Nagy Zsuzsa közölte: a Szociális és Munkaügyi Minisztérium megbízásából másfél évvel ezelőtt dolgoztak ki egy programot Intézményi Támogatott Foglalkoztatás (ITF) címmel, azzal a céllal, hogy az alapszolgáltatást és/vagy szakosított ellátást nyújtó intézményekben ellátott értelmi fogyatékos lakók nyílt munkaerő-piaci munkavállalását elősegítse. Most ennek tapasztalatait ismertetik minden régióban, ezúttal a dél-dunántúliban egy országos konferenciasorozatot keretében - tette hozzá.
Tájékoztatása szerint a programban két intézmény vett részt, vállalva, hogy segítséget nyújtanak az általuk működtetett intézményben élő értelmi sérült felnőttek nyílt munkaerő-piaci elhelyezkedéséhez. Az itt szerzett szakmai tapasztalatok alapján kidolgozták az ITF módszertanát, amellyel a szolgáltatás országos terjesztése megalapozható. Ennek alapján a hozzávetőleg 300 intézményben élő mintegy 3.500 értelmi sérült 10-12 százaléka vihető ki a nyílt munkaerőpiacra a program folytatásában - közölte a közalapítvány képviselője.
Mint arról beszámolt, a szociális intézményekben élők intézményen belüli foglalkoztatására 2006 júliusától két új lehetőség kínálkozik, a munka-rehabilitáció és a fejlesztő-felkészítő foglalkoztatás. Ehhez kíván kapcsolódni a közalapítvány ezzel a programmal, amelynek eredménye előreláthatóan három év múlva már érzékelhető lesz - tette hozzá a programmenedzser.