Mikita János altábornagy, a magyar hadsereg vezérkari főnökének helyettese elmondta, hogy a Jutadomb azon kevesek közé tartozott, ahol a magyarok - az 51. légvédelmi tüzérezred katonái Mecséri János alezredes vezetésével, valamint soroksári nemzetőrök - sikerrel szálltak szembe a szovjetekkel 1956. november 4-én.
A Vörös Hadsereg, amely a Forgószél-hadművelet keretében 60 ezer katonával és 2 ezer páncélossal támadt Magyarországra, itt 11 katonát veszített. A megtorlás során pontosan ugyanannyi magyar katonát ítéltek halálra az itt harcolók közül 1958. november 15-én, amennyit a szovjetek veszítettek a Jutadombon, végül azonban négyen kegyelmet kaptak - idézte fel a történteket.
A szovjet katonaság bevonulása után a stratégiailag fontos helyen található Jutadombot elhordták, hogy ne emlékeztesse az itt élőket a többszörös túlerővel támadók vereségére, és nehogy még egyszer az ellenállás fészkévé váljon - jegyezte meg.
Kovács Sándor, a Történelmi Igazságtétel Bizottsága katonai szervezetének elnöke azt hangsúlyozta, hogy 1956. november 4-én a szovjet hadsereg segítségével a törvényes kormányt döntötték meg, helyére pedig a magyar társadalom támogatását nem élvező hatalmi csoport került. Ekkor kezdődtek meg újra az internálások, valamint a titkos perek is, amelynek során a jutadombiak vezetőinek egy részét kivégezték, másokat pedig börtönbüntetésre ítéltek - emlékeztetett.