Budai Bernadett hangsúlyozta: a költségvetési hiány lefaragása, az egyensúly elérése érdekében tett eddigi kormányzati intézkedések, valamint a tartós egyensúly megteremtése érdekében elindított reformok meghozták eredményüket. Ezt erősítette meg szeptember végén a világ egyik legrangosabb összehasonlító országelemzése is, a Világbank üzletikörnyezet-vizsgáló rangsora, a "Doing Business" kiadvány - idézte fel, hozzátéve: egymás után jelennek meg a pozitív értékelések, az Európai Bizottság többször kedvezően reagált a konvergenciaprogramra, annak végrehajtási menetére, a Világbank és a Nemzetközi Valutaalap Magyarországot topreformernek minősítette, és a különböző elemzések egyre jobb gazdasági teljesítményről adnak hírt, amikor Magyarországot említik.
A kormányszóvivő kiemelte: mindez nem csak azt bizonyítja, hogy erősödik a bizalom Magyarország iránt, hanem arra is ösztönzi a kormányt, hogy tartson ki programja mellett, tartsa a helyes irányt. Ez a program ugyanis Magyarország gyors modernizálását célozza, a reformok, bár most még kétségtelenül áldozatokkal járnak, megalapozzák Magyarország további gyors felzárkózását - jelentette ki.
Budai Bernadett kitért arra: a Fitch kedvező minősítése annak hatására született, hogy nem csak átmenetileg tartják a minősítők javulónak a költségvetési, az egyensúlyi helyzetet, hanem hosszabb távon is.
A hosszabb távú egyensúlyjavulásra pedig biztosítékot jelentenek a folyamatban lévő reformok, az eredményes intézkedések a feketegazdaság szűkítésére, azok az európai típusú költségvetési szabályok, amelyek bevezetéséről előrehaladott ötpárti megbeszélések folynak - közölte a kormányszóvivő.
Hétfőn a leminősítést valószínűsítő negatívról stabilra javította vissza a fő szuverén magyar adóskockázati besorolások kilátását a Fitch Ratings, amely szerint ma már "nagyobb a bizalom aziránt", hogy a kormány az idén és jövőre sikerrel teljesíti költségvetési hiánycsökkenési céljait.
A Fitch kevesebb mint egy éven belül a második nagy nemzetközi hitelminősítő, amely - a besorolások módosítása nélkül - negatívról stabilra javítja vissza a magyar kilátást, vagyis leveszi a napirendről a magyar adósosztályzat visszaminősítését. Tavaly decemberben a Standard & Poor's ugyanezt tette, a konszolidációs erőfeszítések melletti kormányzati elkötelezettségre hivatkozva.
A Fitch tavaly szeptemberben rontotta negatívra a nála közepes befektetői "BBB plusz" hosszú távú magyar devizaadósi osztályzat, valamint a hazai valutában kiadott szuverén adósság "A mínusz" besorolásának kilátását, arra hivatkozva, hogy az akkori belpolitikai események növelték a konszolidációs kockázatokat.