A honatyák szó már önmagában is jelzi, hogy ezt a foglalkozást nem a nőknek találták ki egykoron. Asbótné Thorma Judittól, a Magyar Nők Szövetségének elnökétől éppen ezért elsőként azt kérdeztük:
- Rá kell kényszeríteni a nőkre a politikát? Valóban szükség van arra, hogy ezt a tervezett kvótarendszer is elősegítse?
- Én másképpen teszem fel a kérdést. A férfiak, akik ma ott ülnek a parlamentben, vajon miféle képződmények? Miből sejthető előre, hogy értenek a politikához? Meg kell hallgatni a felszólalásaikat, s bizony nem hiszem, hogy minden esetben a profizmus felsőfokáról árulkodnak. A parlamentben sem csak bölcs, mindenre kiképzett atyafiak ülnek. A negyvenegynéhány nő, aki elszántan üldögél a padsorokban, szerintem jobban teljesít - riposztozik az elnök.
- Miből gondolja?
- Mivel kevesen vannak, s így jobban odafigyelnek rájuk, nagyon ügyelnek arra, hogy jól fejezzék ki magukat. A férfiak nehogy megszólják, esetleg kinevessék őket. A nők képzettségével pedig eleve nincs probléma. Nem azt állítom, hogy az egész parlamentet nőkkel kell feltölteni, csak a pártlistákról beszélek. Adjunk lehetőséget nekik, hogy bejuthassanak a parlamentbe. A politika a pártok révén kap ott helyet, tehát a pártok segítsék a hölgyeket.
- Miért tartja ezt célszerűnek?
- Azért legyenek nők a parlamentben megfelelő számban, mert az ország lakosságának is több mint a fele nő, ennek kellene tükröződnie az országgyűlésben is. A pártok szervezzék úgy választási programjaikat, hogy megmutathassák, igenis tudnak ugyanannyi megfelelő nőt találni, mint férfit. Azt várom a társadalomtól és főleg a férfi politikusoktól, hogy örüljenek: adtak egy lehetőséget a nőknek, a többi a választók dolga - véli Asbótné Thorma Judit.
- A nők másképpen gondolkodnak, mint a férfiak?
- Sok tekintetben máshogy közelítenek meg bizonyos kérdéseket. Csak Magyarországon élő probléma az, hogy a nők saját érdekeiket illetően nem tudnak hatékonyan politizálni. A parlamentben ülő nők - annak ellenére, hogy más téren megállják helyüket -, siralmas teljesítményt nyújtanak, ha a nők problémáit kell megoldani.
- A politika nemcsak nőkről szól. Nem egységesen, a társadalom egészének problémáiról kellene gondolkodni?
- A nők jogainak érvényre jutását csak a nők oldhatják meg. Racionálisabbak, s gyakorlottabbak is néhány területen, mint a férfiak, például az ifjúság, az oktatás és a családpolitika kérdéseiben. Sőt, továbbmegyek: ha a nők ötven százalékos arányban lennének a parlamentben, a korrupciós ügyek száma is csökkenne, a nők ugyanis kevésbé korruptak, mint a férfiak.