"Ez ellentétes lenne a nemzetközi jogi alapelvvel" - írja az AI, felszólítva a tárcavezetőt arra is, hogy "tegyen eleget" a szervezet ajánlásainak; ezek között szerepel, hogy a nemzetközi erők (ISAF) ideiglenesen függesszék fel a fogvatartottak kiadását az afgán hatóságoknak, és "az eredményes védintézkedések meghozataláig" tartsák őket saját őrizetük alatt.
Az Amnesty szerint az ISAF-ban részt vevő országoknak támogatniuk kell az afgán fogva tartási rendszer reformját, és meg kell vizsgálniuk annak lehetőségét, hogy az afgán fogva tartási létesítményekben nemzetközi személyzetet helyezzenek el a fogva tartással foglalkozó új afgán tisztek felügyeletére és kiképzésére.
A szervezet szükségesnek nevezi, hogy az afgán kormány tegye közzé a Nemzetbiztonsági Igazgatóság (NDS) műveleteiről szóló titkos elnöki rendeletet, és tegyen lépéseket jelenlegi fogva tartási, nyomozati és vádemelési feladatainak elkülönítéséért.
"Az afgán kormánynak ratifikálnia kell a kínzás elleni egyezményhez csatolt opcionális jegyzőkönyvet, és meg kell hívnia Afganisztánba és az NDS ellenőrzése alatt álló fogva tartási létesítményekbe az ENSZ kínzással foglalkozó különleges megbízottját" - áll az Amnesty International közleményében.
A szervezet azt is szükségesnek nevezi, hogy biztosítsanak a független megfigyelőknek korlátlan és akadálymentes bejutást valamennyi fogva tartási központba, és gondoskodjanak arról, hogy ott felügyelet nélkül találkozhassanak valamennyi fogvatartottal.
A közlemény szerint a NATO vezetése alatt álló ISAF "az afgán hatóságok által elkövetett kínzás vagy más megalázó bánásmód valós kockázatának teszik ki a fogvatartottakat".