Az indítékokról azóta is legalább annyi elmélet kering, mint Diana hercegnő két évvel korábbi halálának körülményeiről. Egyebek mellett az is felmerült, hogy a bűncselekmény mögött szerb milíciák állhattak, megbosszulandó a Jugoszlávia ellen éppen akkor folyó NATO-légihadjáratot; egy ismeretlen szerb csoport még felelősséget is vállalt a gyilkosságért.
A másik fő teória az volt, hogy a brit alvilág végzett a világszerte ismert újságíróval, aki akkoriban éppen a BBC tévé Crimewatch című, bűncselekmények felderítésével foglalkozó, illetve ehhez lakossági segítséget kérő műsorát vezette.
A rendőrség azonban - Barry George személyében - végül egy magányos, szellemileg erősen beszűkült férfit vett őrizetbe. George-ot, aki korábban kézbesítőként dolgozott a BBC-nél is, a gyilkosság előtt többen látták a környéken kóborolni, és őrizetbe vétele után, kabátja zsebében ugyanolyan lőport találtak, amilyent a Dando életét kioltó lőszer is tartalmazott.
A vád fő bizonyítéka ez az egyetlen mikroszkopikus szemcsényi lőpormaradvány volt, jóllehet a védelem már akkor felhívta a figyelmet arra, hogy ez igen sokféleképpen a gyanúsított ruhájára kerülhetett, például a helyszínbiztosításon dolgozó rendőrök kezéről, vagy abból a lövészklubból, ahová Barry George járt, mielőtt személyiségzavarai miatt el nem tanácsolták. A védelem szakértője szerint 280 millió olyan pisztolytöltény volt forgalomban a világon, amely e lőporfajtát tartalmazta.
A londoni felsőbíróság esküdtszéke azonban megalapozottnak találta a vádat, és 2001-ben első fokon, majd egy évvel később jogerősen életfogytiglani börtönre ítélték George-ot.
Ezt az ítéletet semmisítette meg csütörtökön a londoni fellebbviteli bíróság, perújrafelvételt elrendelve. Ha George-ot felmentik, az egyben azt is jelenti, hogy jó eséllyel megoldatlan marad a brit jogtörténet egyik legnagyobb visszhangot keltő gyilkossági ügye, mivel szakértők szerint mára gyakorlatilag minden egyéb nyom elveszett.