A külügyi pályafutásom alatt látott dokumentumok közül a mostani messze a legkiemelkedőbb - méltatta a külkapcsolati stratégia tervezetét Eörsi Mátyás, az SZDSZ frakcióvezetője, a Liberális Külpolitikai Tanács elnöke a megbeszélés utáni sajtótájékoztatón.
A parlament Európai ügyek bizottságának elnöki tisztét is betöltő Eörsi Mátyás úgy értékelt, hogy az anyagnak nagyon sok erénye és csak néhány hiányossága van. Szerinte a hiányosságok éppen abból fakadnak, hogy egy konszenzusos dokumentum készült, amely eséllyel pályázhat minden parlamenti párt támogatására.
A külkapcsolati stratégiának két kérdésre mindenképpen választ kell találnia. Arra, hogy Magyarország milyen hatást akar gyakorolni a külvilágra, és arra is, milyen területeken akarjuk a környező világ hatását Magyarországon - fogalmazott a liberális frakcióvezető.
Göncz Kinga fontosnak nevezte a megbeszélést, amelyen elmondása szerint sok dilemmát megtárgyalhattak. Mint mondta, a tervezetben súlyt helyeztek az érték-, illetve az érdek alapú külpolitizálás egyensúlyának megvalósítására. A külügyminiszter tájékoztatása szerint foglalkoztak a régiók fontosságával, a globális kihívásokra adott válaszokkal, valamint az európai uniós és a NATO-tagsággal összefüggő kérdésekkel is.
A diplomácia irányítója kihívásnak nevezte, miként lehet a szomszédi kapcsolatokat úgy alakítani, hogy azokban benne foglaltasson a határon túli magyar közösségekkel fenntartott kötelékekre vonatkozó politika is.
A Külügyminisztérium koordinálásával és szerkesztésében készülő külkapcsolati stratégia tervezetét a kormány első olvasatban október 31-én hagyta jóvá, a dokumentum társadalmi és politikai egyeztetése november 15-én kezdődött. Göncz Kinga kedden a határon túli magyar szervezetek képviselőivel is tárgyalt a tervezetről.