A módosító indítványok 14,2 milliárd forintos átcsoportosítást jelentenek az általános tartalék terhére. Ez tehát nem növeli hiányt, hiszen a költségvetési terven belüli átcsoportosításról van szó - közölte Daróczi Dávid az MTI-vel.
A kormány közel 30 célra javasol többlettámogatást. A szóvivő példaként említette, hogy 300 millió forinttal emelkedik az Egészségbiztosítási Alap "gyógyító-megelőző ellátás" előirányzata, ugyanennyivel bővül az állami népegészségügyre, szűrésre költhető keret, 700 millióval nő az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat támogatása, és 39 millióval egészülhet ki a kábítószer-fogyasztás megelőzéséhez szükséges forrás.
Daróczi Dávid kitért arra, hogy 86 millió forinttal bővülnek a gyermek és ifjúsági feladatok céljaira szolgáló költségvetési források és 87 millióval növekszik a gyermekjóléti és gyermekvédelmi szolgáltatások kerete. Várhatóan 200 millió forinttal emelkedik a Magyar Rádió művészeti együtteseinek támogatása, 80 milliót kap a működés fenntartására a Rádió C, 70 milliót a Talentum Művészeti Iskola, 50 milliót pedig a Száztagú Cigányzenekar.
A Magyar Vöröskereszt 43 millió forint többlettámogatásra számíthat a működési feltételeinek javítására, 35 milliót kap a Polgárőr Szövetség, a büntetés-végrehajtás fogvatartottakkal foglalkozó hivatásos állományú tagjainak őrzési pótléka pedig 5 százalékról 40 százalékra emelkedik, amihez 600 millió forint többlettámogatást kapnak.
Daróczi Dávid az MTI-nek kiemelte: a legnagyobb összeget - összesen 9,3 milliárd forintot - az önkormányzatok részére juttatott többletforrások teszik ki. Ilyen többek közt a fejlődő kistérségek többlettámogatása, az esélyegyenlőséget, felzárkóztatást segítő Arany János programok differenciált támogatása, a kollégiumi lakhatási normatíva emelése, a napközis foglalkoztatásokhoz kapcsolódó hozzájárulás emelése, a kiemelten veszélyeztetett települések feladatainak támogatása, valamint a pedagógusok minőségi munkavégzésének differenciált elismerése.
A szűkös saját forrással rendelkező települési önkormányzatok részére a villamosenergia liberalizáció miatt bekövetkező áremelkedés hatásának mérséklésére 500 millió forint többletforrást biztosít a kormány.
A kormányszóvivő jelezte: az általános tartalék fejezetben így 46 milliárd forint marad az előre nem látható eseményekkel - például árvízzel, aszállyal - kapcsolatos kiadásokra.