A 45 éves újságíró éppen kiküldetésének utolsó napjait töltötte Gázában, amikor március 12-én elrabolta őt az Iszlám Hadserege nevű, az al-Kaida nemzetközi terrorszervezethez kötődő szélsőséges csoport. Johnston szerint az első néhány nap volt a legnehezebb: "abba az őrjítő helyzetbe kerülni, hogy többé nem vagy ura az életed egyetlen morzsájának sem" - emlékszik vissza.
"És először életemben tengernyi, végeláthatatlan idővel kellett megbirkóznom. Félelmesen megnyúlt napokat kellett fel-alá sétálással, üldögéléssel kitölteni".
Johnston - aki Kidnapped and Other Dispatches (Emberrablás és más tudósítások) címmel könyvet írt élményeiről - felismerte, hogy valószínűleg sokáig, akár évekig is fogva tarthatják, ezért lélektani hadviselésbe kezdett, hogy megelőzze saját tébolyát.
"Sosem fogom elfelejteni: a 11. nap éjszakáján hirtelen nyugodtabb, filozofikusabb hangulatba kerültem, így képes voltam azon gondolkozni, hogy mit fognak jelenteni számomra a rám váró évek, hogy hogyan fogom túlélni az egészet".
Amikor a tudósító végül fogságának 114. napján hirtelen kiszabadult, megdöbbentően jó pszichés állapotban érkezett haza. Köszönhetően annak a munkának, amelyet nap mint nap végzett, hogy kondicionálja lelkiállapotát.
"Ha bárkinek is az a benyomása támadt, hogy kiszabadulásomkor meglehetősen higgadt voltam, annak részben az volt az oka, hogy nagyon kemény ellenőrzés alatt álltam: sokat, nagyon sokat dolgoztam rajta, hogy így legyen".