Vigye el az MSZP a nehezét?
Az egyik liberális fiatal felvetette, hogy amennyiben zátonyra fut az egészségügyi reform, akkor minisztériumot cserélhetnének. A gondolatot továbbvitte, hogy eleve az SZDSZ miért nem választotta a könnyebbik utat, írták volna bele a több-biztosítós modellt a koalíciós szerződésbe, és vállaltak volna inkább látványosabb és sikeresebb tárcákat, például a külügyminisztériumot, hagyva, hogy az MSZP elvigye a nehezét.
Gulyás válaszában kitért arra, hogy a külügy tényleg kevésbé kockázatos és biztos, hogy kevesebb konfliktussal tudnák csinálni. Azonban az SZDSZ két lapra fogadott nagy tételben: az adócsökkentésre és az egészségügyi reformra. Igaz, hogy 2002-ben Bauer Tamás egészségügyi- és pénzügyminisztériumot szeretett volna az SZDSZ-nek, de akkor még nem volt igaza. 2006-ban viszont már el kellett vállalni. A baj nem ezzel volt, hanem azzal, hogy már az elején hiányzott a tartalmi és menetrendi egyetértés a partnerrel. Nem volt elég részletes a koalíciós megállapodás és elmaradt a kellően nyílt és őszinte vita, nem tisztázták, hogy mit fed a megállapodás pontosan. Ennek a következményeit szenvedik most is.
Gulyás kiemelte, hogy ha nem megy át a törvény, akkor a tárca feladása nem old meg semmit. Ha tovább torzul a kompromisszum, akkor meg kell nézni, hogy hány sebből vérzik, és ha túl sokból, akkor még a végszavazás előtt vissza kell vonni. Ma mintha látszódna a kompromisszum. Viszont nem egységes az MSZP frakció.
Mi végre vagyunk itt a kormányban?
Az egészségügyi reform zátonyra futásával felmerülhet a kérdés, hogy akkor mi végre van az SZDSZ a kormányban? Hiszen a megoldandó ügyek miatt lépett be a koalícióba, ha ez nem sikerül megjelenik a hitelesség problémája.
Az egyik jelenlévő azt vetette fel, hogy hagyni kéne, hogy az MSZP végezze ki a jelenlegi tervezetet, fordított játékot űzni, mint ami eddig volt a forgatókönyv, miszerint az SZDSZ-re tolták a felelősséget.
Erre Gulyás elmondta, hogy sokaknak az a véleménye, hogy annyira nem hasonlít már ahhoz a jelenlegi tervezet, amit akartak, hogy nem is lehet tudni pontosan, hogy milyen hatása lesz. Viszont, ha elfogadják, akkor végre elindul a változás, és ha lassabban is, mint az eredeti javaslat, de javít az egészségügyön. A blokkolás, a semmittevés helyett jobb elmozdulni a holtponttól.
Amennyiben vállalhatatlanná szabják át, akkor az SZDSZ-nek együtt kell mondania egy bátrat. Így is vannak nem kifejezetten az SZDSZ kedvére való elemek a tervezetben, például a tulajdonosi arány a pénztárakban (51-49), mindenütt ugyanaz a többségi tulajdonos.