A büntetés-végrehajtási intézetekben fontos szerep hárul a papokra, mert az általuk közvetített hit a gyakorlati életben is segítséget adhat a visszailleszkedésben, és megtaníthatja őket arra, hogy tiszteljék mások szabadságát. Fontos lenne, ha a lelki pártfogók a szabadulás után is tartanák a kapcsolatot gondozottaikkal - hangsúlyozta.
Az együttgondolkodás a civil szervezetekkel ebben a témában a kormányzat stratégiájához tartozik, ezért feltétlenül számítanak a katolikus püspöki konferencia Iustitia et Pax bizottságának véleményére is olyan kérdésekben, mint például abban, hogy kiengedhető-e a börtönből egy gyilkos halálos beteg gyermekéhez. Ezekben a felvetésekben ugyan nem lehet egzakt választ adni, de fontos, hogy etikai, filozófiai, teológiai oldalról körbejárják a problémákat - mondta az államtitkár.
A konferencián többek között Goják János, a Pécsi Püspöki Hittudományi Főiskola nyugalmazott főiskolai tanára, Puskás Attila a Pázmány Péter Katolikus Egyetem teológusa és Ludassy Mária, az ELTE filozófia tanára tartott előadást.
Az MKPK Iustitia et Pax bizottsága 1996 óta működik, elnöke Mayer Mihály pécsi püspök. Eddigi konferenciáikon egyebek mellett a társadalmi igazságosság, a nemzeti megbékélés és a szegénység került szóba, ők szervezték a magyar és a szlovák közös történelmi múlt feltárását kezdeményező találkozót is a szlovák Iustitia et Pax bizottsággal.