A Nemzeti Fórum elnöke, a Fidesz parlamenti képviselője közölte: a tanuláshoz, a munkához, az egészséges életmódhoz és az utazáshoz való jog sérül a költségvetési törvényjavaslatban, ez pedig alkotmányos aggályokat vet fel. Szűnjön meg a falu, ezt az ítéletet hajtja végre a költségvetés kíméletlenül - fogalmazott.
Lezsák Sándor az újonnan megválasztott ombudsmantól, Szabó Mátétól kért segítséget abban, hogy a jövőben egyértelműbb legyen a kistelepülésen élők számára, milyen hátrányokat szenvednek el a diszkriminatív megkülönböztetés és a pénzelosztás miatt. A képviselő emlékeztetett arra, hogy 2004-ben már kért hasonló állásfoglalást az akkori ombudsmantól, Lenkovics Barnabástól, azóta azonban romlott a tanyavilágban és a falvakban élők helyzete.
Mint mondta, az elmúlt öt évben megháromszorozódott a települések adósságállománya, "ennek tükrében pedig felháborító a pénzügyminiszter azon kijelentése, hogy meg kell állítani a további hitelfelvételt".
A politikus és Gazsó Ferenc, az Magyar Tudományos Akadémia politikai tudományok intézetének főmunkatársa a sajtótájékoztatón kiállt a kistelepüléseken működő iskolák és óvodák fenntartása mellett.
Gazsó Ferenc, aki az Élőlánc a kisiskolákért mozgalom kuratóriumi társelnöke is, azt javasolta, hogy legyen garantált az oktatási rendszer finanszírozása, mert a mostani rendszer, amely a fejkvótán és önkormányzat saját forrásain alapul, településfüggővé teszi a pedagógiai munka színvonalát.
Ahol szegény az önkormányzat és szegény a lakosság is, ott gyenge iskola működik, és ez a finanszírozási rendszer nagyban összefügg azzal, hogy a PISA-felmérésen rosszul teljesít a magyar diákok egy része - mondta Gazsó Ferenc.
Lezsák Sándor hangsúlyozta: az óvodák és kisiskolák fenntartása nem önkormányzati, hanem állami feladat kell, hogy legyen.