John Keppelman és kollegái egy nyugat-törökországi fosszílián végeztek kutatásokat. A koponya belső részén a tuberkulózis egyik, az agyat megtámadó fajtájának nyomaira bukkantak - olvasható az American Journal of Physical Anthropology című folyóirat oldalain közölt tanulmányban. A Homo sapiens esetében az eddigi legrégebbi, pár ezer éves tüdővész utaló nyomokat egyiptomi és perui múmiákban találták.
A Texasi Egyetem tudósai szerint az Afrikából származó Homo erectus esetében a D vitamin hiánya lehetett a megbetegedés oka. Szakértők szerint a felegyenesedett ember sötét bőrű volt, így szervezete kevesebb D vitamint termelt mint a fehérbőrű emberé. A sötétebb Melanin pigmentek védtek az ultraibolya sugárzás ellen, amire pedig szükség lett volna a D vitamin előállításához.
A D vitamin hiánya gyengíti az immunrendszert, és számos betegség kialakulásához vezethet.
Előfordulhat, hogy a tuberkolózis baktériumok számára is a vitaminhiány "nyitotta meg az immunrendszer kapuit" - állítja a Kappelman által vezetett csoport.
A tüdővész évente mintegy kétmillió ember halálát okozza. Kedvezőbb áron kínált gyógyszerkúrával azonban a betegek 95 százaléka megmenthető lenne. Napjainkban Kelet-Európában terjed különösen gyorsan a kór.