Szolidaritás nálunk
A Magyar Gárda erre a hétvégre is tartogatott meglepetéseket. Pénteken Kerepesen tarthattunk attól, amitől szombaton Érpatakon: hogy nemcsak verbálisan kerülnek összetűzésbe az általuk pellengére tűzött kisebbséggel. Béki Gabriella, országgyűlési képvisel
2007. december 17. hétfő 07:39 - Pálfi Rita
A Magyar Gárda kapcsán egyesek azt állítják, hogy valamennyi hasznuk van. Hiszen szerepléseikkel aktuális problémákra világítanak rá. Mit szól ehhez? Ez ijesztően hangzik, ugyanis amit a Magyar Gárda szimbolizál arra alapjaiban nincs szükség ahhoz, hogy egy problémát észrevegyünk. Az én szememben ők az félelemkeltés eszközeivel és szimbólumaival élnek, és ez egyáltalán nem szükséges. Erre a problémára rávilágítani bármelyik polgármesternek, bármelyik civil szervezetnek számtalan lehetősége van. Ahhoz nincs kell egy ilyen Magyar Gárda által gerjesztett félelem, hogy ez a felszínre kerüljön.
Hogy látja, javult valamennyit 2002 óta a romák helyzete Magyarországon? Érzékelhető javulás nincs, semmilyen területen. Sem a munkanélküli romákat illetően, sem a gyerekeket illetően, akik az iskolában ugyanúgy nem tudják azt a hátrány ledolgozni, amivel indulnak, és ez nagy baj. Van az Új Magyarország program és a Roma intergrációs évtized programja, amiknek a keretében azokból az uniós fejlesztési pénzekből, amik bejönnek Magyarországra, sokkal többet lehetne az integrációra és a felzárkóztatásra fordítani.
Kinek lenne ez a hatásköre?
Ez mindenképpen kormányzati hatáskör és döntés kérdése. Sajnálatos módon többet beszélünk a kérdésről, mint amit ténylegesen tettünk. Bár még beszélni sem eleget beszélünk róla. Amikor megcsináltuk a Parlamentben ezt a Roma integrációs évtized programot, akkor egy kicsit ráirányult a figyelem, de aztán az egyéb gondok és az egyéb tennivalók mint mindig ebben az esetben is a háttérbe szorították ezeket a kérdéseket.
Nem lehet, hogy a parlamenti pártok azért sem mernek nagyon hozzányúlni ehhez a kérdéshez, mert népszerűségvesztéstől tartanak?
Szerintem ezen már túl vagyunk, legalábbis az SZDSZ-re vonatkozóan egyértelműen azt állíthatom, hogy minket már nem befolyásol a népszerűségvesztés gondolata akkor, amikor ezekről a kérdésekről gondolkozunk.
De úgy érzi, hogy Magyarországon még elképzelhető, hogy amikor egy párt felkarolja ezt a kérdést, akkor bizonyos számú szavazatot elveszíthet vele. Így van. Azt remélem, hogy az SZDSZ ennek ellenére éppúgy kezdeményező lesz, mint amennyire kezdeményező mer lenni más platformok megvalósítását illetően.
A képeket Kroutil Gyula készítette