Már nyáron vita bontakozott ki a közgyűlésben, ugyanis a képviselő-testület leszavazta a Magyarországi Németek Országos Önkormányzatának és saját bizottságának javaslatát, amely arra irányult, hogy a Deutsche Buhne Ungarn, a szekszárdi német színház igazgatójának mandátumát újabb ciklusra hosszabbítsák meg. Néhány hete a testület ellenszavazat nélkül elfogadta ugyanezt a javaslatot.
A Magyarországi Németek Országos Önkormányzata a közelmúltban úgy döntött, a jövő évtől szeretné a kisebbségi törvény szellemében saját fenntartásban működtetni a színházat.
A pénteki döntés után az önkormányzat Művelődési és Kisebbségi Bizottságának MDF-es elnöke, Say István, aki a vita során további tárgyalásokat javasolt, felajánlotta lemondását.
"Magyarország, és ezen belül Tolna megye kisebbségi helyzete egy olyan korszerű kisebbségi politikát kívánna meg tőlünk, amelyhez ma nem tudtunk felnőni, s lelkiismereti okokból nem tudtam azonosulni ezzel a határozattal" - mondta.
Pogátsa Alajos, az MSZP-frakció vezetője úgy fogalmazott: szerintük a fideszes képviselőcsoport és a közgyűlés fideszes elnöke nem akarja végrehajtani a kisebbségek kulturális autonómiájáról szóló törvényt, pedig az elnöknek, mint jogásznak tudnia kellene, hogy egy törvényt akkor is végre kell hajtani, ha ő úgy gondolja, az alkotmányellenes.
Heinek Ottó, a Magyarországi Németek Országos Önkormányzatának elnöke azt mondta: a megyei közgyűlés a magyar és az európai kisebbségi jog egyik legjelentősebb vívmányát, a kisebbségek számára biztosított kulturális autonómiát, s az azzal való élést kérdőjelezte meg azzal, hogy a kisebbségi törvény rendelkezéseit alkotmányellenesnek vélte, s nem annak szellemében határozott.
Szerinte a határozat törvénysértő, mert ha a Tolna Megyei Önkormányzat az Alkotmánybírósághoz is fordul, akkor sem függesztheti fel a német színház folyamatban lévő átalakulását.
Heinek Ottó elmondta: a német önkormányzat alapkoncepciója, hogy a magyarországi németség országos feladatkörű oktatási, kulturális intézményeit saját fenntartásában működtesse.
Puskás Imre, a Tolna Megyei Közgyűlés fideszes elnöke kifejtette, azért kíván a testület továbbra is a magyarországi német színház egyik fenntartója lenni, mert a teátrum alapítója hajdan a megyei tanács volt, s az önkormányzatok megalakulását követően jó gazdái voltak az intézménynek: egy értékes ingatlant bocsátottak rendelkezésre és minden évben a költségvetésből több tízmilliós támogatást nyújtottak.
Hangsúlyozta: ragaszkodnak ahhoz, hogy fenntartóként továbbra is részt vehessenek az intézmény működtetésében.
Továbbra is tárgyalni akarnak a Magyarországi Németek Országos Önkormányzatával, de szeretnének jogi megoldást is találni arra, ne fordulhasson elő, hogy az önkormányzattól ezt a feladatot elvegyék. Ezért beadvánnyal fordulnak az Alkotmánybírósághoz, kérve, a testület bírálja felül a kisebbségi törvénynek azon passzusait, amelyek az országos kisebbségi önkormányzatoknak ezt a jogot biztosítják.