Akár egy Giotto-képeskönyv, közvetlen, egyszerű formákkal ábrázolja a „nagy mű” megalkotásának folyamatát, az újrakezdés végiggondolására késztetve a hallgatót.
A teremtés azon kevés zeneművek közé tartozik, amelyet az egész család, közösen látogathat, hiszen a gyermekek számára is érthető zenei nyelven meséli el, hogyan teremtődik az élet. A kisebbek számára talán a német nyelven előadott, magyarul feliratozott kompozíció fárasztó lehet – ezért őket a délután 4 órakor kezdődő előadásra invitálja Fischer Ádám. Ekkor ő maga segít – gondosan válogatott részletekkel és kísérő magyarázatokkal – eligazodni a történetben.
A darabot, amelyet 1798-ban, óriási sikerrel mutatott be Haydn Bécsben, hamarosan Budán is megismerhették: 1800. március 8-án, amikor József nádor és Alekszandra Pavlovna orosz nagyhercegnő esküdött egymásnak örök hűséget. A darab annyira népszerű lett, hogy 1820-ban utcát neveztek el róla: az Alkotás utca mind a mai napig fontos útvonala a magyar fővárosnak (a mű címének – Die Schöpfung – jelentése alkotás és teremtés).
E pompás kompozícióval nyitja a 2008-as esztendőt a Művészetek Palotája. Az Osztrák-Magyar Haydn Zenekar és Fischer Ádám, a haydni szimfonikus életmű talán leghivatottabb tolmácsolói a Magyar Rádió Énekkarával készülnek az ünnepi eseményre. A szólisták – Veronica Cangemi, John Mark Ainsley, Florian Boesch – valamennyien nem egyszerűen kiváló énekesek, de az oratórium műfajára „szakosodott” előadóművészek.