Jönnek a szkíták
A Reneszánsz évhez kapcsolódó számtalan kiállítás mellett a Magyar Nemzeti Múzeumban a rettegett lovas nép, a szkíták történelmével és kultúrájával ismerkedhetnek meg a látogatók, a Magyar Természettudományi Múzeumban pedig a jégkorszakról láthatnak - töb
2007. december 30. vasárnap 12:06 - Hírextra
A Szépművészeti Múzeumban A Mediciek felemelkedése és fénykora. Élet és művészet a reneszánsz Firenzében címmel nyílik nagyszabású kiállítás január 24-én. Ezzel a tárlattal indul a 2008-ra meghirdetett kulturális rendezvénysorozat, a Mátyás király trónra lépésének 550. évfordulója alkalmából meghirdetett Reneszánsz év.
A május 18-ig látogatható kiállításon firenzei és más olasz múzeumok anyagából mintegy kétszáz műtárgyat láthatnak az érdeklődők: Botticelli, Filippo Lippi, Fra Angelico, Leonardo da Vinci, Donatello alkotásai mellett aranykincsek, bútorok, fegyverek idézik fel a reneszánsz kort.
4X a reneszánszról címmel nyílik közös kiállítás jövőre a Budapesti Történeti Múzeumban (BTM), az Iparművészeti Múzeumban, a Magyar Nemzeti Galériában (MNG) és az Országos Széchényi Könyvtárban (OSZK). A BTM-ben Mátyás király udvarát, az Iparművészeti Múzeumban az itáliai majolikaművészetet, a Magyar Nemzeti Galériában a magyar reneszánsz művészetet, az Országos Széchényi Könyvtárban pedig a korabeli könyvkultúrát mutatják be jövő márciusban. A Néprajzi Múzeum ősztől látható kiállítása pedig a magyar népművészet és a reneszánsz viszonyát vizsgálja.
A Műcsarnok nyártól a mai magyar művészetet bemutató nagyszabású áttekintő kiállítással csatlakozik a Reneszánsz év programjaihoz.
A Magyar Mezőgazdasági Múzeumban április 18-án nyílik Reneszánsz bor, reneszánsz élet, Tokaj-reneszánsz címmel az a több mint fél éven át tartó programsorozat, amelynek keretében a tavasz kezdetét jelző Szent György-naptól a tokaji szüret kezdetéig a reneszánsz élet és a reneszánsz bor kultúrtörténetét ismerheti meg a közönség.
De nemcsak a reneszánsz jegyében rendeznek programokat jövőre; a Magyar Nemzeti Múzeumban a szkíták történelmét és kultúráját bemutató nagyszabású tárlat nyílik a tervek szerint június végén, július elején. Az anyagban több ezer tárgy szerepel, köztük számtalan arany ékszer, szőnyeg és egy kiváló állapotban megmaradt múmia is. A múzeumban a közönség megcsodálhatja az arzani hercegi sírból előkerült aranykincseket is, amelyekre német és orosz régészek bukkantak rá 2000 és 2003 között az orosz-mongol határvidéken. A németországi Elő- és Korai Történeti Múzeum, valamint a Német Régészeti Intézet (DAI) által közösen létrehozott kiállítást eddig Berlinben, Münchenben és Hamburgban láthatta a közönség.
A Napkirály palotájától Napoleon udvaráig címmel két évszázad francia mesterrajzait állítják ki február végétől a Szépművészeti Múzeumban. Ugyanott a fotográfia legnagyobb magyar mesterei, André Kertész, Moholy-Nagy László, Brassai és Robert Capa munkáiból látható kiállítás júniusban. Ezt követi Egy szimbolista látomás címmel Ferdinand Hodler (1853-1918) életmű-kiállítása. A szeptembertől látható anyag 120, köztük néhány, kifejezetten erre az alkalomra restaurált festményt, valamint csaknem negyven grafikát mutat be a legjelentősebb svájci múzeumok és magángyűjtők gyűjteményéből. Szeptember végétől pedig Klimt és a bécsi szecesszió kezdetei címmel nyílik kiállítás a múzeumban, a bécsi Albertina anyagából.
Jégkorszak a címe a Magyar Természettudományi Múzeum április elején nyíló kiállításának. A tárlat célja, hogy tisztázza a globális klímaváltozás körül forgó tévhiteket, a jégkorszakról alkotott esetenként téves elképzeléseket. A különleges anyagban látható lesz a szentpétervári Zoológiai Intézet mamutbébi-múmiája, Gyima is. Emellett eredeti jégkori mamut, barlangi medve és őstulok csontvázait, valamint gerinces maradványokat is megtekinthet a közönség.
Forrás: MTI