A brit tudományos hetilap legújabb számában megjelent beszámoló szerint a gyerekek csontvelő-átültetés után kerültek a halál közvetlen közelébe, mert a beültetett sejtek megtámadták a befogadó szervezetet. Ezt nevezik graft-versus-host betegségnek (gvhd), amely gyógyszerekkel általában leküzdhető, néha viszont nem hat a kezelés és a beteg rendszerint három hónapon belül meghal szervelégtelenségben.
Ez várt összesen 12 kis amerikai betegre, amikor egy biotechnológiai cég felajánlotta, hogy megpróbálkozik egy bizonyos kötőszöveti őssejtinjekciós terápiával, amelynek tökéletesítésén az Észak-Karolina állambeli Durham Egyetem kutatóival közösen dolgoznak.
A laborkísérletek során megfigyelték, hogy a kötőszöveti sejtek gátolják a fehérvértestek pusztítását, és az élesben végzett kezelés is ezzel a hatással járt: a 12 betegből hét teljesen kigyógyult a gvhd-ból, öt beteg állapota pedig legalábbis némileg javult.
Nyolc hónappal az injekciók beadása után öten éltek, de a többi hét kisgyerek halálát nem a gvhd okozta, hanem olyan más súlyos betegség, amely miatt szükség volt a csontvelő-átültetésre. Ilyen például a leukémia - írta a New Scientist.
A biotech vállalat most jóval nagyobb kísérlettel próbálja megállapítani, hogy megismételhető-e az életmentő sikerszéria.