A szerencséjüket próbára tevő ausztrálok ma már évente 10 milliárd ausztrál dollárt (mintegy 1514 milliárd forintot) dobálnak bele a pénznyelőkbe. A világ pénznyerő gépeinek 21 százaléka, több mint 200 ezer masina található az országban. A helyi szociális szervezetek szerint ennek következtében 300 ezer játékfüggő szórja el a pénzét a kilátástalan küzdelemben.
Crowe sydney-i futballklubjának vezetőit kérte fel a múlt hónapban, hogy szabaduljanak meg az évi egymillió ausztrál dollárt (azaz 151 millió forintot) hozó pókerautomatáktól a sportlétesítmények területén. A klub dúsgazdag társtulajdonosa magáévá tette a javaslatot, és bejelentette, hogy megteszi a lépéseket a "családbarát egyesület" létrehozására.
A Gladiátor óta világszerte népszerű színész azonban nem aratott osztatlan elismerést szerencsejátékos honfitársai körében ezzel a kezdeményezéssel. Az ellenérzést csak fokozta, hogy Russell honlapot is indított "Egy pókerautomaták nélküli klub" címmel és több ezernyi pólót nyomtatott kampánya reklámozására.
A kormány munkaügyi minisztere erős támogatottságot szerzett a novemberi választási kampányban a nyerőgépek elleni kiállásával. S a közelmúltban Sydney polgármestere is csatlakozott a pókergépek ellen folyó kampányhoz, holott a város évente közel 2,5 milliárd ausztrál dollárt (378 milliárd forintot) kasszíroz a gépek hasznából.
A népjóléti szervezetek különösen azért tartják veszélyesnek a félkarú rablók garázdálkodását, mert azok elsősorban a szegények körében népszerűek, akik a segélyeiket játsszák el.
Egy tanulmány szerint az ország államainak kormányai azért nem lépnek fel hathatósan a masinák ellen, mert maguk is függők lettek: egyszerűen túl sok bevételtől esnének el, ha betiltanák a nyerőgépeket. A dolgozat írói arra szólították fel az illetékeseket, hogy hivatalosan ismerjék el: a pókermasinák ösztönzik a szerencsejátékot.
"Nagy előrelépést jelentene, ha a kormány egyszerűen bevallaná, hogy ezek csak a pénz miatt vannak itt, ugyanis a pénzt lehet helyettesíteni. Amit nem lehet helyettesíteni, az azoknak az önbecsülése, a lelki egészsége és békéje, akiknek továbbra is kárt okoznak" - érveltek a szerzők a Sydney Morning Herald című napilapban.