A galériában hétfőn kezdték meg annak a több mint nyolcvan festménynek, szobornak, fotónak, makettnek a kicsomagolását, amelyet Vincent van Gogh (1853-1890) holland festő ihletésére és emlékére készítettek a felkért neves francia, amerikai, brit, kolumbiai és más nemzetiségű alkotók.
A különleges gyűjteményt a debreceni sajtótájékoztatón is jelenlévő Yolande Clergue, a franciaországi Arles-i Múzeumhoz kapcsolódó Van Gogh Alapítvány elnöke kezdeményezésére több mint két évtizede hozták létre.
"A kaland célja: megőrizni Van Gogh univerzális jellegét" - sommázta az ötlet születését az alapítvány elnöke. Reményét fejezte ki, hogy az Arles városán kívül csak kevés helyen - így Tokióban, Kyotóban, az Amerikai Egyesült Államokban, Cipruson, Tunéziában - bemutatott és most először Magyarországon létható alkotások valamelyik neves magyar művészt is arra ösztökélik, hogy állítson emléket egy alkotással Van Goghnak, s ez az alkotás része lehetne a jövőben az egyébként egyre gyarapodó gyűjteménynek.
Debrecenben egyébként 77 alkotó munkáit mutatják be január 15-e és március 9-e között - tette hozzá Gulyás Gábor, aki a művészek közül név szerint is megemlítette az amerikai Roy Liechtensteint, a pop art legnagyobb hatású képviselőjét, az ugyancsak amerikai Robert Rauschenberget, az akciófestészet és a kollázsművészet kiemelkedő alakját, David Hockneyt, a legismertebb brit pop-művészt, a kolumbiai Fernando Boterót, a társadalomkritikai festészet "apostolát" és Henri Cartier-Bressont, a neves francia fotóművészt.