A film tartalmát ismertetve kifejtette: a negyedik felesége által kiebrudalt, emiatt az autójában lakó Elekes Géza (Rudolf Péter) egy hakni hajnalán felkerekedik fiával, hogy meglátogassák a nagyapát (Haumann Péter). A legfiatalabb Elekes (Schruff Milán), aki poggyászként csak a mobilját, barátnője hitelkártyaszámát és játékszenvedélyét viszi magával az útra, még odafelé betér egy internetkávézóba pókerezni, s gyorsan eljátssza barátnője pénzét.
Otthon is áll a bál, a nagymama féltékenységi jeleneteit tovább tűrni képtelen nagyapa, Elekes István a fiához költözne. Némi huzavona után nagyapa, apa és fia elindul Pestre. A három férfi megküzd önmagával, egymással, és persze ki-ki a hozzá tartozó nővel. Egy halálos gázolásnak látszó akció, egy izgalmas nő feltűnése és az autó végleges lerobbanása után úgy tűnik, összecsapnak a fejük felett a hullámok: a film hősei ellen országos körözést adnak ki, és akkora a baj, hogy már csak a cigányvajda segíthet.
Molnár Krisztina tájékoztatása szerint a Kalandorok operatőre Pados Gyula, a forgatókönyvet Péterfy Gergely jegyzi, a producer Pataki Ági és Bodzsár István.
A háromgenerációs családi vígjáték szereplői között látható még Pogány Judit, Csomós Mari, Bánfalvy Ági, Gáspár Tibor, Király Levente, Thuróczy Szabolcs, valamint - cigányvajdaként - Kovács Lajos.
A Kalandorok szerepel a hónap végén kezdődő 39. Magyar Filmszemle versenyprogramjában.
A Budapest Film korábban arról tájékoztatta az MTI-t, hogy a jeleneteket a budapesti helyszínek mellett főként Erdélyben vették fel: a Gyilkos-tónál, a Békás-szorosban és Székelyudvarhelyen.
Paczolay Béla 1992-ben végzett az akkori Színház- és Filmművészeti Főiskolán, Dömölky János és Fehér György osztályában. A Magyar Televízióban dolgozott, majd néhány főiskolás társával - Rohonyi Gáborral, Bergendy Péterrel, Szatmáry Péterrel és Pados Gyulával - alapított egy reklámrendezéssel foglalkozó céget.
Filmjei között szerepel a Választott városom, a Szerelmes földrajz, a Ránk bízott örökség, az Isten tenyerén, az Alternatív Magyarország, a Móricz Zsigmond nyomában - A rejtőzködő nyomor című televíziós alkotás, valamint a Filléres irodalom (1996), A senki szigete (1997), és a Bányató (2006).