"Egyetértünk a sztrájkkal, az amerikai kollégák céljaival - reméljük, hogy úttörő munkájuk jótékony hatással lesz az európai, s így a magyar forgatókönyvírás helyzetére is. Annyit máris elértek, hogy munkabeszüntetésük révén világszerte olyan figyelem vetül a forgatókönyvíró szakmára, mint évtizedek óta nem" - írta az MTI megkeresése nyomán megfogalmazott közleményében Köbli Norbert.
A tavaly október 19-én alakult Magyar Forgatókönyvírók Egyesületéről szólva kifejtette: a szervezet célja a magyar forgatókönyvírók érdekeinek védelme.
Köbli Norbert felsorolta a 11 alapító tag nevét; köztük van Dér Tamás és Krigler Gábor (alelnökök), Divinyi Réka, Esztergályos Krisztina, Fonyódi Tibor, Hegedüs Bálint, Lovas Balázs, Orosz Dénes, Schallinger Richárd, valamint Tokaji Zsolt.
Hozzáfűzte, hogy az elmúlt három hónapban további kilenc forgatókönyvíró csatlakozott a filmes szervezethez: Bereményi Géza, Böszörményi Gyula, Czető Bernát László, Garaczi László, Kis-Szabó Márk, Kovács M. András, Pataki Éva, Szabó Iván és Szekér András.
Az egyesület elnökének tájékoztatása szerint az új tagok felvételéről a tagok összessége, a közgyűlés dönt többségi szavazással. A jelentkezésnek nincs feltétele, a közgyűlés minden jelentkezést egyedileg bírál el.
A hollywoodi forgatókönyvírók tavaly novemberben léptek sztrájkba, mert képviseletüknek nem sikerült megegyezésre jutnia a stúdiókkal az új médiumok bevételeiből követelt részesedésükről. Az írók azért fogtak össze, hogy még idejekorán kivívják maguknak a szerintük őket megillető részesedést az olyan új médiumok bevételeiből, mint a mozifilmek és tévésorozatok DVD-változatai, az internetes showműsorok vagy a mobilokra letölthető műsorok.
Az amerikai forgatókönyvírók munkabeszüntetése miatt vasárnap nem tartják meg a Golden Globe díjátadó gálát, a díjakat sajtótájékoztató keretében adják át. Ha nem születik megállapodás, egyes vélemények szerint veszélybe kerülhet az Oscar-díjkiosztó is.