A kiválasztás szempontjai különbözőek: a faj tényleges veszélyeztetettsége, hirtelen állománycsökkenés, kiemelt védelmi akció, vagy éppen az aktív védelem népszerűsítése.
Magyarország európai viszonylatban "kanalasgém-nagyhatalomnak" számít 1100-1300 páros fészkelő-állományával, mégis vannak olyan intő jelek, amelyek indokolttá teszik a kanalasgémre, és rajta keresztül a vizes élőhelyekre való fokozott odafigyelést.
A kanalasgémek csak olyan sekély vizekben tudják beszerezni táplálékukat, ahol lábuk még érinti az aljzatot. A globális felmelegedés azonban sok kisebb víz eltűnését, korai kiszáradását okozza, ami veszélyezteti a vízimadár populációját is. Azzal, hogy az MME a kanalasgémet választotta a 2008-as év madarának, erre a problémára is szeretné felhívni a figyelmet - mondta az MTI-nek Lendvai Csaba, az MME Vízimadár-védelmi Szakosztály koordinátora.
A kanalasgém nevét csőre kanálszerűen kiszélesedő végéről kapta. Neve szerint gém, de valójában az íbiszfélék családjába tartozik. A madár testhossza 80-90 centiméter, szárnyfesztávolsága 115-130 centiméter. Világossárga begye kivételével a tolla fehér színű, a lába fekete, csőre is fekete, amelynek vége sárga. A hímek fejükön tollüstököt viselnek.
Tápláléka piócákból, puhatestűekből, halakból, kétéltűekből áll. Vonuló faj. Magyarországon márciustól októberig tartózkodik.
A kanalasgém fokozottan védett faj, természetvédelmi értéke 500 ezer forint.