Kóka János szerint az első ülésnapig a szaktárca előkészíti a legfontosabb végrehajtási rendeleteket, kiegészíti az elkészült hatástanulmányt és folytatja a szakmai egyeztetéseket.
A pártelnök - a szakminiszter szakmai anyaga alapján - összesen hét pontban reagált Sólyom László felvetéseire, hangsúlyozva, hogy számos kérdésben egyetértenek az államfővel.
Kóka János a levélben hangsúlyozza: a reform során eddig megtett lépések önmagukban nem elégségesek a cél eléréséhez. A biztosítási rendszer reformjára azért van szükség, hogy a rendszer lényegi működését is átalakítsák, és az eddig elért eredmények megmaradjanak - tette hozzá.
A levél szerint a vizitdíj és a napidíj nem elég a hálapénz teljes felszámolására. Az ez elleni küzdelem legfontosabb eszköze a finanszírozás reformja lesz, amit a pénztárakról szóló törvény indít el - hangsúlyozta a pártelnök.
Közölte: az SZDSZ egyetért Sólyom Lászlóval abban, hogy több lépcsőben kell bevezetni az új rendszert. A liberálisok szerint azonban a fokozatosságot az biztosítja, hogy egy teljes év áll rendelkezésre a váltás előkészítésére. A szabad demokraták abban is egyetértenek az államfővel, hogy hasznos lenne, ha a reformot minél szélesebb körű politikai és szakmai egyetértés mellett lehetne elindítani. Azzal azonban nem értenek egyet a liberálisok, hogy konszenzus hiányában a reform nem lehet sikeres.
Habár nem alakult ki egyetértés, a minisztérium több körben, intenzív egyeztetést folytatott a szakmai szervezetekkel - fűzte hozzá a pártelnök.
Kóka János hozzátette: az ellenzék és a kamara vezetésének érveiből kitűnik, hogy a nézetkülönbség nem olyan, amit még több egyeztetéssel és szakmai kompromisszumokkal át lehetne hidalni.
A pártelnök kiemelte: a szaktárca elkészítette a szükséges hatástanulmányokat és elemzéseket.
A levél szerint pénztárakat nem csak jogi eszközökkel kell eltiltani attól, hogy a biztosítottak között válogassanak, hanem gazdaságilag is ellenérdekelté kell tenni őket ebben.
Az SZDSZ úgy véli, hogy a szolidaritást gyengíthetné, ha a pénztárak között a járulékokban lefelé árverseny lenne, úgy ahogy azt Sólyom László javasolta.
A köztársasági elnök december 27-én jelentette be, hogy nem írja alá az egészségbiztosítási pénzárakról szóló törvényt, hanem visszaküldi az Országgyűlésnek. Hozzátette, hogy az egészségügyi ellátás átalakítását ő is szükségesnek tartja, éppen úgy, mint a nyugdíjrendszerét. Az átalakításnak azzal a módjával szemben viszont, amelyet az egészségbiztosítási törvénynél alkalmaztak, súlyos kifogásai vannak - fűzte hozzá.