Az ember fizikai méreteivel foglalkozó tudományág, az antropometria képviselői közül sokan vallják, hogy az emberek testmagasságának változása talán többet elárul egy adott társadalom jólétéről, fejlettségi és szociális viszonyairól, mint számos gazdasági adatsor.
Ausztria ebből a szempontból mintaország lehet, hiszen a népesség átlagos testmagasságának emelkedése - az elesettekről, a munkanélküliekről és rászorulókról gondoskodó, kiterjedt szociális hálóval rendelkező jóléti társadalom kiépítésével párhuzamosan - töretlen az utóbbi száz-százötven évben.
1865-ben a negyvenéves osztrák férfiak átlagos testmagassága még csak 164 centiméter volt, 1991-ben már 175, ma pedig 178 centiméter. Egy felnőtt, átlagosnak tekinthető osztrák nő 166 centiméter, egy centiméterrel magasabb, mint 1991-ben.
A tizennyolc éven aluli fiúk közül azonban már mindegyik negyedik testmagassága eléri a 185 centimétert, három százalékuké pedig meghaladja a 195-öt. Minden tizedik lány 175-180 centiméter magas.
Az osztrák statisztikai hivatal adatai szerint még a csecsemők is "magasabbak" lettek. Az 1976 és 1979 között születettekhez képest az 1995 és 2000 között napvilágra jött bébik átlagos testhossza két centiméterrel lett nagyobb.
Az alpesi országban élők azonban nemcsak magasságban, hanem meglepő módon szélességben is gyarapodtak. Egy orvosi szaklap szerint több mint 860.000 osztrák - a lakosság tizenkét-tizenhárom százaléka - tekinthető elhízottnak, vagyis testtömegindexe meghaladja a harmincat. Feltűnő a földrajzi megoszlás: az elhízottak zöme az északi és keleti tartományokban, Bécsben, Burgenlandban, Felső- és Alsó-Ausztriában él. A legveszélyeztetettebbek a bécsiek, közülük: minden harmadik túlsúlyos, tizenkét százalékuk pedig krónikusan (betegesen) elhízott.
2006-ban mintegy 1700 osztrák próbált műtéti beavatkozással megszabadulni felesleges kilóitól.