Példaként említették, hogy a csípő- és térdprotézis műtétek esetében minden második betegnél 4 hónapon belül elvégzik a beavatkozást, míg a szürkehályogműtétre az esetek felében alig több mint egy hónapot kell várni.
Mint írják, a felügyelethez október óta havi rendszerességgel küldik a kórházak és szakrendelők a várólistákkal kapcsolatos adatokat. A legtöbb intézmény az elmúlt időszakban eleget is tett kötelezettségének.
A felügyelet utalt arra, hogy az Európai Unió országainak egészségügyi szolgáltatását is vizsgáló European Health Consumer Index szerint Magyarországon - csakúgy, mint az EU tagállamainak felében - a nem sürgős műtétek esetében 100 betegből csak 50-et tudnak ellátni 90 napon belül. Hozzátették: ezt igazolja az EbF összesítése is, amely szerint például a csípő- és térdprotézis műtétre szoruló, sürgősségi ellátást nem igénylő betegek felét 120 napon belül látják el az intézmények.
Az MRI esetében 21 napon belül az EU 14 tagállama tudja ellátni általában a betegeket; Magyarországon ez esetben a várakozási idő éppen ennek a határértéknek felel meg.
Az Európai Unióban egyébként a nem sürgős műtéteket tekintve mindössze három olyan ország van, ahol a betegek több mint 90 százalékát 4 hónapon belül el tudják látni.
Az Egészségbiztosítási Felügyelet szerint Magyarországon problémát jelent, hogy az egyes intézmények között komoly különbségek alakultak ki, és van néhány olyan intézmény, ahol különösen sokat kell a betegeknek várakozniuk. "Nyolc olyan intézmény van, ahol egy évet vagy annál is többet kell várni a protézisműtétekre, miközben több olyan szolgáltató is van az országban, ahol ugyanezt a műtétet 1-2 hónapon belül el tudják végezni" - tartalmazza a felügyelet közleménye.
Mint írják, a várakozási idők csökkentéséhez a felügyelet olyan módon kíván hozzájárulni, hogy közzéteszi az intézményi szintű adatokat: a biztosítottak így ez információ birtokában választhatnak szolgáltatót. A jövőbeli kapacitástervezés során figyelembe kell venni a várólisták hosszát is, a törvényi szabályozás betegeket védő garanciális elemeit pedig erősíteni kell.
A felügyelet honlapján közzétett adatokból kiderül, hogy a legtöbbet a Budai Egészségközpont Kft.-ben kell várni egy gerincstabilizáló műtétre, összesen 2190 napot, vagyis hat évet. Ugyanezt a műtétet a Bács-Kiskun Megyei Önkormányzat Kórházában öt nap várakozás után elvégzik.
Szintén kirívóan sokat, 1460 napot, vagyis pontosan négy évet kell várni a Heves Megyei Önkormányzat Markhot Ferenc Kórház-Rendelőintézetében egy térdprotézis-műtétre. Ugyanerre a műtétre a dunaújvárosi Szent Pantaleon Kórházban 9, a Békés Megyei Pándy Kálmán Kórházában 14 napot kell várni.
Több mint három év a várakozási idő a kaposvári Kaposi Mór Oktató Kórházban a csípőprotézis-beültetésre, míg például a Cegléden, a Toldy Ferenc Kórház-Rendelőintézetben csak 15 nap.