Megmarad Anna Frank gesztenyefája
Megmenekült a kivágástól az a vadgesztenyefa, amelyről Anna Frank írt második világháborús naplójában: erdészek és helyi illetékesek szerdán megállapodásra jutottak az öreg és beteg fa "meggyógyításáról", konzerválásáról - jelentette be szerdán az Anna Fr
2008. január 23. szerda 22:54 - Hírextra
Erdészek és botanikusok novemberben megtámadták a bíróságnál az amszterdami városvezetés és az Anna Frank-házat mint múzeumot működtető alapítvány azon tervét, hogy kivágják a 160 éves gesztenyefát, amely komoly beteg, s így egyaránt veszélyes emberre és anyagi javakra. A kivágás ellenzői azzal érveltek, hogy a zsidó lány élő emlékét nem szabad ilyen könnyen elpusztítani. A bírósági végzés már akkor kimondta, hogy a fa további vizsgálatoktól függően életben maradhat.
A vizsgálatokat elvégző nyolc szakértő egyetértett abban, hogy a fát gomba támadta meg, azonban legkevesebb öt, de akár 15 évre is életben tartható. - A szakértőkkel közösen kidolgozott terv értelmében a fa koronáját visszavágják, alátámasztják, és törzse köré acélgyűrűt építenek - közölte szerdán Maatje Mostart, a múzeum szóvivője.
A fa életben tartása költségeinek előteremtésére alapítványt hoztak létre, amely összegyűjti a megmentési munkálatokhoz szükséges 70 ezer eurót és a fa további gondozásához szükséges évi mintegy tízezer euróra becsült összeget.
Az Anna Frank-házat 2007-ben rekordszámú látogató kereste fel. Az amszterdami Prinsengracht utcában álló épületbe, amelyben Anna Frank és családja 1942 június és 1944 augusztus között a nácik elől elbújt, több mint egymillióan látogattak el, főleg az Egyesült Államokból és Nagy-Britanniából.
Forrás: MTI