A távirati iroda érdeklődésére Tamás László nem kívánta indokolni pénteki döntésüket, ugyanakkor azt mondta, "az átalakulást" követően is együttműködnének az MSZP-frakcióval és az SZDSZ-szel.
A kilépést bejelentő közleményében Tamás László úgy fogalmazott: "a választóktól kapott megbízatásunk alapján, továbbra is eskünknek megfelelően pártatlanul, lelkiismeretünk és legjobb tudásunk szerint járunk el a kerületi lakosok képviseletében, érezve az egyéni és személyes felelősségünket a meghozott döntésekben".
Az új képviselőcsoport tagja lett Kricsfalvi Jenő és Szücs István is.
Az elszakadást megelőzően 14 tagú volt az MSZP képviselőcsoportja a kormánypárti többségű önkormányzati testületben.
Az átalakulást megelőzően, január 10-én, Óbudán lépett ki kilenc önkormányzati képviselő az MSZP képviselőcsoportjából, majd megalakították az MSZDP III. kerületi képviselőcsoportját és alapszervezetét.
A kilépések azt követően történtek, hogy múlt év december 4-én együttműködési megállapodást írt alá Gyurcsány Ferenc, a Magyar Szocialista Párt és Kapolyi László, a Magyarországi Szociáldemokrata Párt elnöke.
Gyurcsány Ferenc miniszterelnök az aláírás után az újságíróknak azt mondta: a dokumentum keretmegállapodás, alapvetően politikai, közjogi, társadalmi együttműködésről szól. Az a célja, hogy a két párt a baloldali szavazók széles körét együttesen jobban elérje - fűzte hozzá.
A kormányfő hozzátette: az együttműködést a pártok összes szervezeti szintjén kiépítik; az országgyűlési és önkormányzati intézményeken belül, illetve a választási időszakokban is lesz együttműködés.
Az MSZDP honlapján szereplő együttműködési keretmegállapodásban az olvasható: mindkét párt vállalja, hogy tagsága bővítését nem a másik párt szervezeti köréből oldja meg.