A világ minden részén a negyveneseknél csúcsosodik ki a depresszió kockázata függetlenül attól, hogy nők, vagy férfiak, házasságban élnek, vagy egyedül, gazdagon, vagy szegényen, gyerekekkel, vagy gyermektelenül - tájékoztatta a brit közszolgálati televízió tudósítóját Andrew Oswald, a kutatás egyik vezetője.
Az egyetlen ország, ahol a legesendőbbek között nemek szerinti korkülönbség van, az Egyesült Államok, ahol a nők közül a 40 körüliek a legboldogtalanabbnak, a férfiak között pedig az 50 évesek.
Az okokat csak találgatják a kutatók is. Az egyik lehetőség, hogy negyvenes éveikre az emberek alkalmazkodnak erősségeikhez és gyengéikhez, elfojtják megvalósíthatatlannak vélt vágyaikat. A kortársak egyre gyakoribb halálozásával azonban megtanulják értékelni fennmaradó éveiket.
Oswald szerint a mentális egészség lejtmenete nem egyetlen évet érint, hanem éveken át tart és a legtöbb ember csak az ötvenes éveiben kezd újra felemelkedni.
Bíztató azonban, hogy amennyiben valaki megéri a 70 évet és fizikailag jó állapotban marad, akkor ugyanolyan boldog és mentális egészsége is ugyanolyan jó, mint egy 20 évesé - állítja Oswald.
Talán önmagában az a tudat, hogy a középkorúak krízise teljesen normális, segítheti a nehéz szakasz egyéni túlélését.
A kutatást Oswald, a University of Warwick közgazdásza a Dartmouth College munkatársaival közösen végezte.