Szülei mivel foglalkoztak, hogyan fogadták azt, hogy ügyvéd, majd pedig politikus lett a kicsi lányukból?
Édesapám nagyon örült annak, hogy azzal foglalkozhatok, amit a szívem szerint választottam, mert neki ez nem adatott meg. A nagyszüleimnek volt egy kis gyára, egy szövödéje is, amit államosítottak, és ez hatott ki édesapám életére is. Egyrészt folytatnia kellett a családi hagyományokat, másrészt nem szeretett volna megalkuvásokat kötni az előző rendszerrel, ezért egy háziipari népművészeti szövetkezetben dolgozott otthon berendezett műhelyeiben. Ez a műhely egyébként arra volt jó, hogy látástól vakulásig dolgozott az egész család, hogy egy fedél alatt kilencen meg tudjunk élni. Én is végig dolgoztam a diákéveimet, és az egyetemi éveim mellett is mindig készítettem a szőtteseket, amiért kaptam annyi pénzt, amiből már tudtam utazgatni, könyveket, farmert venni. A szüleim látták rajtam, hogy zavar a magány, mert mindig emberek közé vágytam ezért nem akadályoztak választásomban, abban, hogy egyetemre menjek.
Mi vitte a politikai pályára?
Rettenetesen örültem annak, hogy rendszerváltozás lesz, vége lesz a szocializmusnak, jön a többpártrendszer. ’88-ban már kerestem azt a pártot, amely képviselőin keresztül hozzám a legközelebb áll, és ’89 januárjában egy Hőgyész nevű településen be is léptem a szerveződő helyi MDF-be. Emlékszem rá, hogy még a gyerekeimet is magammal vittem, egyik kisebb volt, mint a másik.
A férje hogyan fogadta ezt az ambícióját?
Nem szoktuk egymást korlátozni. Ő is mindig számíthatott rám egy-egy munkahelyváltás előtt, és ugyanúgy én is rá. Persze, amikor először megkerestek, hogy legyek a körzet képviselőjelöltje, akkor nagyon megrémültem: „hogy fővárosban politikus, hát hogy a fenébe?” – gondoltam. Hiszen éppen akkor indult be az ügyvédi irodám, akkor lábaltam ki egy autóbalesetből, ami után újra tanultam járni, óvodásak voltak a gyerekeim, elképzelhetetlen volt ez az egész. Aztán hirtelen minden felgyorsult, világossá vált, hogy rövid időn belül választások lesznek, és akkor arról beszélgettünk a férjemmel, hogy tulajdonképpen szabad, független ember vagyok. Nem lehetett azzal riogatni, hogy valamelyik a rokonomat kirúgják a tanácsból, a téeszből, vagy akárhonnan. Másrészt egy szimpatikus ember volt az ellenfelem, aki már ’86-ban a Népfront jelöltjeként jutott a Parlamentbe, jó kapcsolatot ápolt a környékbeli téesz elnökökkel, maga is elismert elnök volt, rendelkezett tapasztalattal, tehát esélyem annyi volt vele szemben, mint sánta lónak az ügetőn - véltük, ezért is vágtam végül bele. Ez a félelmemet csökkentette.