A kortárs színpadi zene legkülönbözőbb műfajait előtérbe helyező nagyszabású zenei fesztivált 1992 óta rendezik meg minden évben a franciaországi Lyonban, de idén választottak először a szervezők egy olyan "társult művészt" Eötvös Péter személyében, akinek művészete és zenei választásai fogják meghatározni a 2008-as programsorozatot.
Március 4. és 20. között a harminc zenei eseményen húsz világpremierre kerül majd sor, s összesen 17 országból 47 zeneszerző 76 művét, 5 színpadi mű 15 előadását és 3 opera 11 bemutatóját, 6 koreográfus munkáját, valamint 7 filmet évezhet a közönség. A fesztivál különlegessége, hogy számos konferenciával és pedagógiai jellegű programmal egészül ki több neves konzervatórium hallgatóinak és tanárainak részvételével.
A zenei fesztivál Eötvös Péter Lady Sarashina című operájának ősbemutatójával nyitja meg kapuit, amelyet a magyar zeneszerző a Három nővér című művéhez hasonlóan a Lyoni Operaház felkérésére írt. A Lyoni Operaház zenekarát pedig maga Eötvös Péter dirigálja a bemutatón és a további négy előadáson.
A magyar zeneszerző a sajtótájékoztatón elmondta: kettős születésnap lesz a bemutató, hiszen szinte napra pontosan a Három nővér tíz évvel ezelőtti világpremierje után lesz az idén ezer éves japán műből, a Sarashina naplójából készült opera világpremierje. A japán kultúra egyik nagy klasszikus művéből készült zeneművet ugyanaz az Amagacu Usio viszi színre, aki tíz évvel ezelőtt Lyonban a Három nővért is rendezte.
Míg a Csehov-műből készült operánál a három volt a misztikus szám, most a japánok számára fontos négyes köré szerveződik minden. A Lady Sarashinát alakító Mireille Delunsch szoprán mellett három énekes fogja előadni a többi szerepet, négyzetes formájú lesz a díszlet és a mű egyik meghatározó témája a négy évszak. A kilenc képből álló opera a főhősnő naplója alapján annak életét félig realista, félig álomszerű módon örökíti meg - hangsúlyozta Eötvös Péter.
A zeneszerző három korábbi, saját bevallása szerint témájában és zeneileg is nagyon különböző operájának (Három nővér, A balkon, Angels in America) vetítése alkalmából tart bevezetőt és mutatja be műveit a közönségnek. Az Operaház zenekarát pedig egy Marco Stoppa, Kurtág György, Eötvös Péter és Alekszandr Szkrjabin műveiből összeállított zongora- és nagyzenekari esten vezényli, Pierre-Laurent Aimard zongoraművész közreműködésével.
A lyoni fesztiválon Eötvös Péter elképzelésének megfelelően idén kitüntetett szerep jut a dzsessznek, amelyet Szakcsi-Lakatos Béla és triója, valamint vendégei (Lukács Miklós, Gérard Presencer) több koncerten fognak képviselni.
Eötvös Péter a tavaly decemberben 80 éves korában elhunyt Karlheinz Stochausen elektronikus zeneszerzőnek külön emléket kíván állítani olyan koncertekkel, ahol megteremtik a művek kiváló hallgatásához a megfelelő akusztikai feltételeket.
Ritka és kivételes pillanat egy zeneszerző életében, hogy egy évben két operájának legyen ősbemutatója - jegyezte meg Eötvös Péter annak kapcsán, hogy jövő nyáron a nagy-britanniai Glyndebourne fesztiválján mutatják be a Nobel-díjas Gabriel García Márquez regényéből, A szerelemről és más démonokról című műből készült operáját. A Londoni Filharmonikusokat Vlagyimir Jurovszkij vezényli majd.
Magyar közönség előtt legközelebb március 30-án lép fel Eötvös Péter: a Budapesti Tavaszi Fesztivál keretében a Göteborgi Szimfonikus Zenekart vezényli a Bartók Béla Nemzeti Hangversenyteremben.