A The Sun, a legnagyobb brit bulvárlap hétfői beszámolója szerint az afgán légtérben folyamatosan járőröző, az ellenség rádióforgalmazásának lehallgatására és zavarására alkalmas Nimrod felderítő repülőgépek hangrögzítő személyzete az utóbbi időben arra lett figyelmes, hogy a megfigyelt tálib egységek egyes tagjai egymás közti rádióbeszélgetéseikben a helyi pastu nyelvről időnként "sima angolra" váltanak, mégpedig a Birmingham környékén beszélt "brummie", illetve észak-angliai, főleg Bradfordra és vidékére jellemző akcentussal.
A magas rangú RAF-forrásokat idéző beszámoló szerint ez bizonyítja, hogy mind több brit születésű muszlim utazik Afganisztánba, és a tálibokhoz csatlakozva harcol a brit hadsereg ellen.
A The Sun forrásai szerint a brit tálibok rendszerint akkor váltanak át "tiszta bradfordi és West Bromwich-i" kiejtésű angolra, amikor egy-egy kifejezés nem jut eszükbe a helyi nyelvjárásban.
A nagy-britanniai muszlim közösség egyes csoportjainak radikalizálódása nem új jelenség. A 2005. július 7-i londoni öngyilkos merényletsorozatot, amelyben 52-en haltak meg - és amely az első ilyen jellegű terrortámadás volt brit földön - szintén Angliában született és nevelkedett muszlim fiatalok követték el.
Biztonsági szakértők ennek akkor rendkívüli jelentőséget tulajdonítottak, mondván: az iszlám terrorizmus e fajtája igen nehezen felderíthető, mivel addig minden gyanú felett álló, a külső elhárítás által nem ismert brit állampolgárok az elkövetők.
A 2005-ös londoni merényletek egyik szervezője és végrehajtója például Leedsben dolgozott megbecsült általános iskolai tanárként, és rendkívüli népszerűségnek örvendett a gyerekek és a szülők körében egyaránt.