Az észak-indiai szent városban, Alláhábádban felállított halotti máglyát a múlt kedden elhunyt Maharisi rokonai gyújtották meg. A guru pontos életkora ismeretlen, a feltevések szerint 91 éves korában érte a békés halál a hollandiai Vlodropban, ahol élt és tanított.
A védikus temetési szertartás helyszíne fölött helikopter körözött ezernyi rózsaszirmot szórva a levegőből.
Maharisit akkor kapta szárnyára a hírnév, amikor a Beatles tagjai 1968-ban megismerkedve tanaival Indiába utaztak, hogy elsajátítsák tőle a transzcendentális meditáció technikáját.
A jógi az ősi hindu mentális gyakorlatot nevezte transzcendentális meditációnak (rövidítve TM-nek), és ezzel a nyugati világban hatalmas mozgalmat indított el, amelynek ma több mint 5 millió elkötelezett híve van. A temetésre kétezer követője utazott Indiába a világ minden tájáról.
"Kitűnő tanár volt, megnyitotta számomra az utat a teljes élet felé. Megtapasztalhattam vele a bennem rejlő örökkévalóságot és végtelenséget" - méltatta egy Idahóból érkezett tanítványa, aki közel harminc éve tanítja maga is a TM-et.
A híres guru meditációs módszerét az orvostudomány is elismerte - egy sor tanulmány bizonyította, hogy a meditáció csökkenti a stresszt, a vérnyomást és segít a koncentrálásban. Ugyanakkor sokan szkeptikusan álltak ahhoz a tanításához, hogy a csoportos meditációval hasznosítható az univerzum ereje, ezzel pedig véget lehet vetni minden konfliktusnak és az éhezésnek.
A guru örökébe lépő Maharadzsa Adhiradzs Radzsaram azonban vasárnap kifejtette, hogy ugyanezt a célt fogja követni. Szándékát a társaságában lévő 48 miniszter és rádzsa (indiai fejedelem) is támogatta.
Radzsaram bejelentett, hogy az eltávozott mester emlékére a világ 48 országában 48 iskolát vagy egyetemet létesítenek a TM és a "jógarepülés", azaz a transzcendencia legmagasabb szintjének oktatására.
Radzsaram nyilatkozatát egyik jógi társa olvasta fel, az új vezető ugyanis közölte, hogy nem beszél nyilvánosan, mert szerinte csöndben jobban lehet irányítani.
Míg Maharisi ikonikus figurává vált a nyugati féltekén, az indiaiak többsége nem ismerte.