Animációk a vitrinben
Rajzos filmhíradós részleteket, bábanimációs filmeket, valamint az animációs mozgóképekhez használt bábfigurát is láthatnak az érdeklődők a budapesti kArton Galéria és Múzeumban csütörtökön nyíló tárlaton - mondta el Lázár Eszter, a tárlat egyik kurátora
2008. február 13. szerda 16:00 - Hírextra
A magyar animáció - műhelyek a két világháború között című kiállítás a jelzett időszakban működött animációs filmműhelyekre és stúdiókra fókuszál.
A kurátor kifejtette: a március 15-ig látogatható tárlaton hangsúlyosan szerepel az úgynevezett Jaschik-iskola, ahonnan a legtöbb eredeti rajz, forgatókönyv, akvarell fennmaradt. E műhely készítette el egyebek mellett a Kiskakas című magyar népmese első változatát, amelynek forgatókönyve és grafikai tervei is megtekinthetők a kiállításon. Emellett bemutatják az 1915-ben alapított Kruppka filmgyárban dolgozott Kató-Kiszly István eredeti rajzait és diáról készült fotóit, valamint Bortnyik Sándor plakátját is.
A közönség a Magyar Filmiroda alkotójától, Valker Istvántól rajzfilmet, John Halastól Állatfarm címmel szintén rajzfilmet, Georges Páltól reklámfilmet, továbbá oktató filmeket és rajzos filmhíradós részleteket is láthat - tette hozzá a kurátor.
Lázár Eszter elmondta azt is, hogy Az élet vize című animációs filmhez használt, egyetlen még fennmaradt bábot is kiállítják. Megemlítette, hogy a kArtonban a műhelyek bemutatása mellett ízelítőt adnak a tárgyalt korszak reklámfilmes zenéiből is.
Lázár Eszter rámutatott arra, hogy az animációt történeti kontextusba helyező kiállítást tudomása szerint még nem rendeztek. Véleménye szerint a tárlaton az animációfilmes szakma számára is vannak újdonságok.
A kiállított anyagot a Magyar Nemzeti Filmarchívumtól, az Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézettől, a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár Budapest Gyűjteményétől, továbbá örökösöktől és magángyűjtőktől kölcsönözték.
Forrás: MTI