Ismertetése szerint a főtitkári poszt két jelöltjéről ki kell kérni az Akadémiai Kutatóhelyek Tanácsa (AKT) véleményét is. A hétfői ülésen ezért meg kellett hozni a döntést a főtitkári jelöltekről.
A bizottság vitát folytatott az öt elnöki jelöltről - Fésüs Lászlóról, Keviczky Lászlóról, Pálinkás Józsefről, Roska Tamásról és Somlyódy Lászlóról, valamint arról, hogy hány személyt terjesszenek a közgyűlés elé. A dolgok mai állása szerint nem kizárt, hogy mind az öt akadémikus személyét a közgyűlés elé terjesztik, de végleges döntést március 10-én hozzák meg - mondta Pannonhalmi Kálmán.
Hozzátette: március 14-ig ki kell küldeni a végleges jelölést az elnökre, a főtitkárra és a többi akadémiai tisztségviselőre a választásra jogosultaknak, azaz a közgyűlés tagjainak. Ez körülbelül 560-565 személyt érint.
Az MTA honlapján szereplő ismertetés szerint az akadémiai tisztségviselők választását jelölőbizottság készíti elő. A testületnek 22 tagja van; minden tudományos osztály egy-egy tagot választ és a doktorok közgyűlési képviselőinek a tudományos osztályok szerinti csoportjai szintén egy-egy tagot választanak.
A bizottság a tagok közül maga választja meg elnökét, a jelenlegit Szántay Csaba akadémikus vezeti. A jelöléseknél a különböző tudományterületek arányos képviseletének elve érvényesül. A tisztségviselőkre vonatkozó javaslatot úgy kell kialakítani, hogy a jelöltek, illetve jelöltcsoportok mindhárom tudományterületet képviseljék.
A jelölőbizottság a tisztségviselőket és a tagokat megválasztó közgyűlés előtt hat héttel körlevélben közli javaslatait a közgyűlés tagjaival. A közgyűlés tagjai a körlevélben foglaltakkal kapcsolatban a kézhezvételtől számított két héten belül írásban, legalább húsz közgyűlési tag aláírásával közölhetik észrevételeiket a jelölőbizottsággal.
Az egyes tisztségek betöltésére többes jelölést lehet alkalmazni.
Ha a közgyűlés a jelölőbizottság javaslatával nem ért egyet, felhívhatja a jelölőbizottságot új javaslat megtételére, határidő megjelölésével.