Martin Bursik környezetvédelmi miniszter aláírta hétfőn a nemzetközi túzokvédelmi memorandumot. A nemzetközi egyezményhez így már 13 csatlakozott abból a 16 közép- és kelet-európai országból, amelyek területén (még) előfordul a nyílt vidékek jellegzetes földlakó madara.
Csehországban már csak egyetlen vidéken, a dél-morvaországi Znojmo térségében él vadon a túzok, amely óvatos, rejtőzködő életmódja (és a jelentősen lecsökkent egyedszám) miatt nagyon ritkán látható. A veszélyeztetett, ritka madárfajnak ez a legészakibb természetes élőhelye, ráadásul a helyi természetvédők törődésének köszönhetően itt még nőtt is a populáció az elmúlt években.
A túzok vagy nagy túzok (Otis tarda) a kihalás szélén áll nemcsak Csehországban, hanem Európában, sőt az egész világon. Az 1990-es években a kommunista tömb összes volt országában csökkenésnek indult az állomány, egyes országokból végképp eltűnt a túzok. Szlovákiában például az 1972. évi 600-fős populációval szemben három éve már csak három példány élt.
Angliában 1838-ban ejtették el utolsó példányát. Európai egyedszámát 15 ezerre becsülik, a legnagyobb számban Spanyolországban találhatók. Legnagyobb egybefüggő európai udvarló- és fészkelőhelye Magyarországon van, ahol 2006 februárjában 1350 példányt számoltak össze.