A barna ásóbékák a telet a száraz homokos vidékeken töltik, mélyen a földbe ásva magukat, de tavasszal előjönnek odúikból és szaporodási helyük felé, a farmosi mocsarakhoz vonulnak nagy csapatokban. Útjukat azonban keresztezi a 311-es út, így a kétéltűek átkelése cseppet sem biztonságos. Épségükre önkéntesek vigyáznak, évek óta helyi természetvédő szervezetek, iskolások hordják át az úton a békákat vödrökben, míg a vándorlási időszak befejeződik, vagyis április elejéig.
A békamentés során a természetvédők az út mentén fóliakerítést építenek, amely elé vödröket ásnak a földbe. A békák ezekbe a kannákba esnek bele, amit aztán önkéntesek visznek át az út túloldalára, majd szabadon engedik a kétéltűeket, hogy folytathassák vándorútjukat a víz irányába. Ezzel a módszerrel 2006-ban rekord mennyiségű békát, 35 ezret mentettek meg Farmosnál, míg tavaly 15 356-ot - közölte tájékoztatójában a Magyar Madártani Egyesület, a békamentő akció egyik szervezője.
A természetvédő munkára idén is várják az egyéni vagy csoportos jelentkezőket. Jelentkezni Németh András programvezetőnél lehet a 20/234-9994-es telefonszámon, vagy a mmetapio@gmail.com e-mail címen, ahol további információk is kérhetőek a mentésről.
A béka-őrjárat - amely 1-2 órát vesz igénybe - minden reggel 7 óra körül indul a farmosi vasútállomás közeléből, de nagyobb csoport esetén lehetőség van más időpontban szervezni a mentést. További információ a www.tapiovidek.hu honlapon található.
Az idei évet a kétéltűeket különösen fenyegető veszélyek miatt a világon a Béka Évének nyilvánították. A nemzetközi program védnökségét David Attenborough vállalta el. A globális akciósorozathoz kapcsolódnak a kétéltűvédelmi tevékenységek - köztük a farmosi békamentés is. A mentési akció fő célja a - jelenleg még jelentős - békapopulációk összeomlásának megakadályozása, melyet akár tömeges gázolás is okozhat.